Článek
Demonstranti se začali shromažďovat v deset hodin na jednotlivých místech odpadky zavalenými Aténami, neboť ke stávce se připojili také popeláři. Davy se následně vydaly k sídlu parlamentu. Tam je už očekávají policejní jednotky. Podle posledních informací došlo k před řeckým parlamentem k útokům zápalnými lahvemi a kamením, policie odpověděla slzným plynem. Několik lidí bylo zraněno, jak uvedla Česká televize.
Za dvoudenní generální stávkou stojí dvě velké odborové organizace, které pokrývají zaměstnance z veřejného i soukromého sektoru. Už jako tradičně demonstranti protestují proti zvýšení daní, snížení platů a masivnímu propouštění.
Řecko se snaží srazit razantními škrty obrovský schodek ve veřejných financích, aby mohlo čerpat finanční pomoc ze záchranného fondu Evropské unie (EU) a Mezinárodního měnového fondu (MMF).
Papandreu se nehodlá vzdát
Už od úterý stávkuje aténské letiště, které protest omezilo na 12 hodin a provoz byl obnoven v 11 hodin SELČ. Počítá se s asi 150 zrušenými tuzemskými i zahraničními lety. Podle mluvčí pražského letiště Michaely Lagronové nicméně neodletí do jihoevropské země dva spoje ČSA – úterní a středeční večerní let.
V provozu nejsou ani vlaky, autobusy či taxislužba, zablokován je přístav Pireus. „Budeme posílat hlasité vzkazy vládě a celému politickému systému,“ uvedl Costas Tsikrikas, předák z odborového svazu Adedy. Zákonodárci mají totiž hlasovat o dvou nových zákonech právě ve středu a ve čtvrtek. Ty obsahují opatření pro další zvýšení daní, škrty na důchodech a platech, stejně jako pozastavení kolektivních smluv.
Premiér Jorgos Papandreu tvrdě kritizoval demonstrující a podle svých slov hodlá prosadit jednotlivá opatření nezbytná k záchraně země. V Řecku roste nezaměstnanost, stagnuje ekonomika, zadlužení už dosáhlo 162 procent HDP.