Článek
Nominální hrubá mzda v současnosti dosahuje zhruba 45 tisíc korun. „Přestože nominální mzdy do třetího čtvrtletí loňského roku vzrostly o 27 procent, vysoká inflace vedla k celkovému poklesu reálných mezd o deset procent, což řadí Česko mezi země s nejvýraznějším oslabením kupní síly v Evropské unii,“ řekl hlavní ekonom společnosti XTB Pavel Peterka, který analýzu provedl.
Pro porovnání: druhá nejhorší Itálie měla propad mezd jen o pět procent, třetí nejhorší Řecko pak o čtyři procenta. Naopak v Bulharsku reálné mzdy vzrostly za stejné období o 36 procent, v Litvě o 23 procent. Růst hlásily i sousední Polsko, Slovensko či Maďarsko.
Hlavní příčinou poklesu je podle Peterky už zmíněná inflace. Ta v Česku kumulativně od počátku roku dosáhla 44 procent. Nejhůře na tom je s 59 procenty Maďarsko, za ním jsou se 46 procenty Polsko a Rumunsko.
Reálná mzda po třech letech vzrostla, kupní síla Čechů je ale stále nízká
Naopak nejlépe na tom je se šesti procenty Švýcarsko, ze zemí Evropské unie pak se 17 procenty Finsko a Dánsko.
Mezi těmi inflací nejhůře postiženými jsou tak často země, které naopak vykázaly růst reálných mezd. Podle Peterky je to dáno tím, že český trh práce zůstává nepružný a mzdová vyjednávání probíhají s určitou setrvačností. Mzdy proto nestihly růst tak rychle, aby kompenzovaly inflaci.
Dále tam pak patří dopady energetické krize, kdy růst cen energií zvyšoval provozní náklady firem, což některé podniky nutilo k opatrnějšímu navyšování mezd.
Státy s vyšším růstem reálných mezd pak často těžily i z dynamického trhu práce a růstu produktivity.
Podle Víta Hradila ze společnosti Cyrrus přitom v Česku mohl být pokles reálných mezd ještě vyšší. „V mezidobí u nás došlo ke zrušení superhrubé mzdy a tedy de facto ke snížení daně z příjmů. V čistém vyjádření tedy pokles kupní síly průměrné mzdy ve skutečnosti byl o něco méně dramatický.“ řekl.
„To se ovšem bohužel netýká nízkopříjmových zaměstnanců, kterým tato politika výdělky nezvýšila,“ dodal.
Průměrná mzda reálně vzrostla o 4,6 procenta
Rozhodne zavedení cel
Pro letošek většinou ekonomové očekávají další růst nominálních i reálných mezd. Podle Peterky by ty první měly růst o šest až sedm procent, Ty druhé pak o více než 3,5 až 4,5 procenta.
Jsou tam ale podle něj určitá rizika například v tom, jak se bude vyvíjet situace v Německu, na které je česká ekonomika navázána. Klíčový bude i vývoj v automobilovém průmyslu. Nejistoty a rizika jsou pak okolo obchodních válek a možnosti zavedení cel na Evropskou unii ze strany Spojených států a jejich prezidenta Donalda Trumpa.
„Případná odvetná opatření by posílila inflační tlaky, což by vedlo k pomalejšímu růstu reálných mezd,“ konstatoval.
Úroveň reálných mezd by se podle něj nicméně, jako u jedné z posledních zemí EU, mohla vrátit na předcovidovou úroveň příští rok. To očekávají i další ekonomové.