Článek
Realitní trh v Brně prodělal v posledních letech několik fází. „Do roku 2022 byl ve znamení vysoké poptávky, omezené nabídky a rychlého růstu cen. Pak ale přišel zásadní zlom v podobě prudkého zvýšení úrokových sazeb a zpřísnění podmínek pro získání hypoték,“ řekl Novinkám makléř Petr Bartoš z realitní kanceláře RE/MAX Delux.
Podle finančního poradce společnosti Collegas Lukáše Formánka byly ceny v letech 2020 a 2021 na pomyslném vrcholu, ze kterého je srazila válka na Ukrajině, vysoké ceny energií a drahé úvěry na bydlení. „Tyto aspekty a celková nejistota se projevily v letech 2022 a 2023, kdy ceny nemovitostí klesly, případně stagnovaly,“ uvedl Formánek, který je zároveň členem Asociace finančních poradců ČR.
Ochlazení poptávky
Podle Bartoše situace vedla v letech 2022 a 2023 k výraznému ochlazení poptávky. „V roce 2024 se ale trh začal znovu nadechovat. Stabilizace sazeb a návrat důvěry kupujících vedly ke zvýšení aktivity,“ sdělil Bartoš s tím, že aktuálně je nabídka o něco širší, ale stále nedosahuje čísel, která byla před pandemií covidu.
„Realitní trh v celé České republice zažívá oživení a objem prodaných nemovitostí roste. Každopádně lze říci, že trh je vyrovnanější, než byl před zvýšením sazeb, kdy bylo výrazné navýšení poptávky. Ta stoupá i dnes, ale není to tak neúměrné,“ řekl jednatel Collegas Reality Martin Beňuš.
Kupující jsou nyní vybíravější a pečlivější. „Dlouhodobě převažují nabídky bytů. Rodinné domy, zvlášť v dobré dostupnosti do města, jsou stále nedostatkovým zbožím. Zájem o ně ale výrazně roste, zejména po pandemii, kdy lidé začali více hledat kvalitu života, zahradu a soukromí,“ prozradil Bartoš.
Při nákupu vnímá větší důraz na kvalitu, protože lidé hledají udržované a energeticky úsporné nemovitosti, které mají balkony, terasy a zahrady. Roste také poptávka po investičních bytech, ačkoliv nejsou tak výnosné jako dříve.
Žádané menší domy
Největší zájem je podle Bartoše o byty velikosti 2+kk, 3+kk a 3+1 v širším centru Brna a v dobře dopravně dostupných lokalitách jako například Královo Pole, Žabovřesky či Komín. „Velmi žádané jsou i menší domy v okolí Brna jako například Kuřim, Bílovice, Šlapanice. Hůře se prodávají byty v panelových domech s horším stavem a pak nemovitosti s právní vadou, špatnou polohou nebo neadekvátní cenou,“ vyjmenoval Bartoš.
U Collegas Reality se hůře prodávají novostavby velkých bytů nebo rodinných domů, u kterých se kupní ceny pohybují nad 10 milionů. „Největší zájem je o malometrážní byty v nevyloučených lokalitách s dobrou infrastrukturou v blízkosti univerzit. Ty jsou zajímavé pro investory nebo jako startovací bydlení,“ poznamenal Beňuš.
Od roku 2019 ceny v Brně podle Bartoše výrazně vzrosty, v některých lokalitách až o 50 procent. Po roce 2022 nastal krátkodobý pokles, ale loni už bylo vidět opět mírné zdražování. Na maximální ceny jako za doby covidu se ale nemovitosti nevrátily. Například u běžného bytu 3+kk o velikosti 70 metrů čtverečních v Králově poli, v cihlové zástavbě s balkonem a po rekonstrukci se podle Bartoše pohybovala cena před covidem až šest milionů korun.
V době největší poptávky za covidu dosáhla až osmi milionů, přičemž v době ochlazení po začátku války na Ukrajině klesla na sedm milionů. Nyní je cena kolem 7,5 milionu.
U rodinných domů v dojezdové vzdálenosti do Brna například ve Šlapanicích nebo Kuřimi byl podle Bartoše růst ještě znatelnější. „Před covidem stály menší domky šest až sedm milionů, v roce 2021 i přes deset milionů. Dnes jsou na úrovni 8,5 až 9,5 milionu,“ přiblížil realitní makléř.
Peníze v hotovosti
Realitní trhy ovlivnily i hypoteční sazby. Před covidem byly kolem 2,5 procenta, za covidu klesly na historické minimum pod dvě procenta. Po začátku války se vyšplhaly až na šest procent. V současnosti se hypotéky pohybují kolem 4,5 až pěti procent.
Část lidí má ale peníze i v hotovosti. „V posledních letech vzrostl počet klientů, kteří financují nákup alespoň částečně hotově. Hypotéky jsou sice dostupnější než před rokem, ale pořád nejsou pro každého. Mladé páry často kombinují hypotéky s pomocí od rodičů, případně kombinují se stavebním spořením,“ nastínil Bartoš.
Potvrzuje to i Formánek. „V Jihomoravském kraji, kde primárně působíme, tvoří u financování námi obchodovaných nemovitostí větší poměr vlastních zdrojů než hypotečních úvěrů. V případě financování hypotečním úvěrem klienti ve velké většině případů na hypotéky dosahují, a to i u dražší nemovitostí v Brně a okolí,“ dodal Formánek.