Článek
Jedním z důvodů nedostatku bytů a z něj pramenících rostoucích cen je pomalé tempo povolování bytové výstavby. Podle strategického plánu je v Praze potřeba ročně postavit zhruba 6000 nových bytů. Od roku 2010, kdy se povolování zpomalilo, je však v průměru povolováno 3500 bytů za rok.
Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za poslední dva roky zahájily v Praze stavební firmy stavbu 4194 bytů v bytových domech. Ze zahájené bytové výstavby v rámci celého Česka bylo na konci loňského roku 34 procent v Praze. Ještě před dvěma lety to byly více než dvě třetiny.
U sousedů se povoluje mnohem více bytů
Podle studie poradenské společnosti KPMG byl v Praze loni počet vydaných stavebních povolení oproti srovnatelným městům v sousedních zemích výrazně nejmenší.
V Mnichově, Hamburku nebo Budapešti byl počet stavebních povolení zhruba pětkrát vyšší než v české metropoli, ve Vídni a Varšavě dokonce sedmkrát vyšší. Z těchto měst žije nejvíce obyvatel ve Vídni, nicméně jen o 40 procent více než v Praze.
Chybí odborní pracovníci pro soudy
„Není přitom nutné najednou měnit všechny právní předpisy. Měl by se však alespoň sjednotit jejich výklad. V první řadě je potřeba zajistit odborné pracovníky pro soudy v případech, kdy jsou přezkoumávány složité technické situace,” uvedla odbornice na stavební legislativu Renáta Pintová Králová.
Za důležité považuje také jasné oddělení státní správy a samosprávy. „Praze by rovněž hodně prospělo obnovení jednoho stavebního úřadu na úrovni hlavního města Prahy, který by mimo jiné řešil koordinaci umisťovaných staveb,” doplnila Pintová Králová. V současnosti je v Praze 22 stavebních úřadů.
Sdružení pro architekturu a rozvoj vzniklo letos v únoru. Jeho cílem je podporovat kvalitní architekturu a pozitivní stavební rozvoj. Jeho zakládajícími členy jsou architekti a další experti, ale i majitel developera Central Group Dušan Kunovský.