Hlavní obsah

Ramínko od podprsenky mi vystřelilo do oka. Klienty pojišťoven potrápily kuriózní situace

3:48
3:48

Poslechněte si tento článek

Každý rok uplatňují lidé u pojišťoven statisíce škodních událostí. Ani ten letošní nebyl výjimkou. Nad některými z nich ale zůstává doslova rozum stát. Někdy se totiž v divoký zážitek mohou změnit i zdánlivě banální situace, jakou jsou zahrádkaření, návštěva toalety nebo výběr vhodného oděvu.

Foto: Envato Elements

Ilustrační foto

Článek

„Při vytahování oblečení mi vystřelilo ramínko od podprsenky do oka,“ popsala v hlášení pojišťovně Youplus jedna z jejích klientek.

O zajímavé historky nebyla nouze ani v oboru kadeřnictví, hlavní roli hrálo přirozené nutkání odskočit si na toaletu. „V rychlosti jsem odběhla od rozdělané hlavy na záchod a při sundávání kalhot jsem si vykloubila palec levé ruky,“ popsala další klientka pojišťovny svou příhodu při stříhání.

Pozoruhodné příběhy se lidem občas přihodí i během běžné pracovní činnosti, jakou je práce na zahradě. Stačí nedostatek světla, trocha nepozornosti – a neštěstí je na světě. „Procházela jsem v šeru okolo lopaty, o kterou jsem následně zakopla, a pak upadla hlavou do kýble s popelem,“ nahlásila žena po smolném pracovním zážitku.

Američan se převlékl za medvěda a ničil rolls-royce, pokus o pojistný podvod nevyšel

Koktejl

Často přitom hrají v nečekaných situacích velkou roli zvířata. „Vozidlo jsem dobrzdil těsně před krávou přecházející silnici, kráva se lekla, podlomily se jí zadní nohy a padla na kapotu vozidla. Po incidentu odešla,“ popsal Kooperativě její klient.

Štěstí na zvířenu neměl ani muž ze Znojemska při cestě do samoobsluhy. „Potkal jsem sousedku, jak venčí svého psa. Pes na mě koukal, tak jsem bez jakékoliv fyzické aktivity pronesl směrem ke psovi: ‚Ahoj!‘ Sám jsem totiž pejskař. Pes z ničeho nic zaútočil, skočil mi po stehně, protrhl mi kalhoty a prokousl stehno,“ stálo ve vysvětlení.

Nebezpečí od zvířat ale lidé čelili i v cizině. Škodu uplatňoval například muž, který na Srí Lance při vstupu do moře šlápl na mořského ježka. „Když chtěl jít ven z vody, spláchla ho vlna, a při následném ‚plácání se‘ ve vodě se napíchl na několik dalších ježků. Na hotel za ním musel dorazit lékař s anestezií, skalpelem a pinzetou,“ popsal situaci Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

Softwarem proti podvodníkům

Některé případy leckdy působí až neuvěřitelně. U likvidátorů škodních událostí tak umí vyvolat podezření, že se událost vůbec nestala nebo že si ji klient vymyslel. V takových případech mají pojišťovny k dispozici sofistikované programy, které tento záměr většinou odhalí.

„Speciální software dokáže upozornit na to, že v daném případě je něco v nepořádku. Pracuje totiž s databází, ve které jsou typické situace, kdy k pojistným podvodům nejčastěji dochází. A pokud jim nahlášený případ odpovídá, tak na něj upozorní. Pak už celou záležitost přebírají vyšetřovatelé škod. Mají totiž hodně zkušeností a umí si všimnout i drobnosti, kterou třeba podvodník opomenul,“ vysvětlil David Poes, ředitel životního pojištění Youplus.

Existují také programy, které zvládnou rozpoznat lež z klientovy řeči, pokud je takové ověřování potřeba. Roli hraje například to, že u sdělování určité informace podvodník znervózní. Důležitá je i intonace nebo pauzy v mluveném projevu.

„Stejně tak může být pro pojišťovny varováním to, že si klient sjednává životní pojištění u více pojišťoven najednou. Může to například znamenat, že už ví o nějakém zdravotním problému, který ale u sjednávání smlouvy úmyslně zatajil,“ dodal Poes.

Pojišťovací podvodníci mají nový trik, bouraná auta vytvářejí v grafických programech

AutoMoto

Výběr článků

Načítám