Článek
Raiffeisenbank doposud odchozí platby do Ruska a Běloruska monitorovala. Ověřovala, zda byly v souladu se sankčními předpisy, které Evropská unie na Rusko v odvetě za jeho vojenskou invazi na Ukrajině uvalila.
Od poloviny února už však banka - i ve světle dalšího zpřísnění sankcí - rozhodla, že ukončí jejich provádění kompletně. V případě příchozích plateb pak budou přijímány jen ty, co nebudou v rozporu se sankcemi a sankční politikou banky.
„Pokud bance či klientovi hrozí nějaký druh újmy nebo by banka porušila povinnost jednat obezřetně, je oprávněna pokyn ke smlouvě či platební příkaz neprovést,“ uvedla mluvčí banky Tereza Kaiseršotová.
U plateb do Ruska nebo Běloruska může být podezřením na újmy například to, že banka nemůže ovlivnit další přeposlání peněz sankcionovaným osobám nebo jejich využití pro sankcionovaný účel. Provedením transakce by tak fakticky došlo k porušení mezinárodní sankce.
Raiffeisenbank už delší dobu nepovoluje posílaní plateb také do dalších zemí jako například Írán, Afghánistán, Súdán nebo Sýrie. A platební embargo zavedla loni po vypuknutí války na Ukrajině také pro anektované území Krymu, Doněcka, Luhanska, Záporoží a Chersonu.
Jako první banka v Česku přestala už od 1. ledna letošního roku provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska Moneta Money Bank.