Článek
Objem poskytnutých úvěrů klientům banky stoupl v minulém roce meziročně o 4,7 procenta na 366 miliard Kč. Růst byl jak na straně domácností ve formě hypotečních a spotřebitelských úvěrů, tak na straně firem zejména u investičních úvěrů. Objem přijatých vkladů od klientů vzrostl o 10,1 procenta na 539 miliard Kč. Táhly jej zvyšujícími se zůstatky na spořicích účtech a termínovaných vkladech na straně domácností i firem.
Provozní výnosy banky klesly o 4,4 procenta na 17,68 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy banky se snížily o 5,9 procenta na 13,34 miliardy Kč. Pokles způsobilo podle banky primárně vyplácení vyšších úroků klientům, a to zejména na spořicích účtech. Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly o osm procent na 4,17 miliardy Kč. Provozní náklady 8,6 miliardy Kč se v meziročním srovnání snížily o 4,8 procenta zejména díky synergiím po akvizici Equa bank, dodala banka.
Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek jsou v absolutní hodnotě v meziročním srovnání vyšší o 1,478 miliardy Kč, když během roku 2023 banka vytvořila opravné položky 1,351 miliardy Kč, a to u domácností i firem. Raiffeisenbank si podle svého vyjádření i přesto nadále udržuje velmi dobrou kvalitu svého úvěrového portfolia.
Raiffeisenbank patří mezi největší bankovní domy v Česku. Týkat se jí proto měla daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií.
Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.