Článek
RBI je dlouhodobě pod tlakem západních regulačních orgánů a zahraničních vlád, které se ji snaží přimět k prodeji ruských aktiv. Otázka odchodu ze země je ale značně komplikovaná, přičemž poslední pokus skončil pro banku nejen nezdarem, ale i vysokou pokutou.
Banka loni chtěla se sankcionovaným ruským oligarchou Olegem Děripaskou uzavřít obchod, v jehož rámci by Děripaska ponechal RBI zhruba čtvrtinový podíl v rakouské stavební firmě Strabag, a výměnou za to by se naopak banka zbavila části svých ruských aktiv.
To se ale vzhledem k osobě Děripasky, který je na sankčním seznamu USA už od roku 2018, nelíbilo západním regulátorům, a tak banka pod tlakem z dohody vycouvala. Transakci by navíc musel posvětit i samotný Kreml. Vše nakonec mělo ještě dohru u ruského soudu, který v lednu nařídil ruské pobočce banky zaplatit pokutu ve výši dvou miliard eur (přes 50 miliard Kč) za zmařený obchod.
Soud navíc akcie ruské dceřiné společnosti RBI zmrazil, a tak je podle banky převod jakéhokoliv vlastnictví akcií její ruské pobočky neuskutečnitelný. „V tuto chvíli jsou akcie RBI v Raiffeisen bank Russia zablokovány, a transakce by proto v tuto chvíli nebyla možná,“ uvedla společnost a dodala, že snahy o ukončení podnikání stále probíhají v souladu s požadavky Evropské centrální banky.
Dva zdroje Financial Times (FT) obeznámené s okolnostmi však nyní naznačují, že RBI si se vzniklou situací příliš hlavu neláme, a v únoru se dokonce rozhodla své prodejní úsilí pozastavit, protože vztahy mezi Moskvou a Washingtonem se začaly měnit k lepšímu. „Cílem je posoudit situaci a zjistit, zda by se postoj USA mohl změnit,“ citoval FT své zdroje.
Třetí zdroj uvedl, že snahy o seriózní prodej prozatím „ustaly“, ale situace se může opět změnit. Osoba nicméně odmítla sdělit, zda za pauzou stály nedávné geopolitické události, nebo soudní případ, jenž vyústil ve zmíněnou pokutu.
„Působivé obchodní příležitosti“ mezi USA a Ruskem
USA dříve vídeňskou banku varovaly, že kvůli vazbám na Rusko riskuje omezení přístupu do amerického finančního systému. Nyní však Washington projevil vážný zájem o obnovení ekonomické spolupráce s Moskvou, připomněl FT s tím, že Steve Witkoff, zvláštní vyslanec Trumpa, minulý týden řekl, že USA a Rusko diskutují o „velmi působivých obchodních příležitostech“.
Ruská pobočka RBI vydělala v prvních třech čtvrtletích loňského roku v Rusku miliardu dolarů (22 miliard Kč), což představovalo polovinu příjmů celé skupiny. Na daních zaplatila v Rusku 277 milionů eur (téměř sedm miliard Kč).
RBI se nestáhla z Ruska po invazi na Ukrajinu, peníze vygenerované z Ruska ale nemůže ruská pobočka banky převést do mateřské firmy. Té navíc zmíněná pokuta zasáhla její výdělky. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 totiž RBI vykázala čistou ztrátu ve výši 926 milionů dolarů (20,4 miliardy Kč), což je její první čtvrtletní čistá ztráta za devět let.