Článek
Půjčka, která tvoří třetinu státních zásob, má zajistit dostatek ropy na českém trhu. Rozhodla o tom ve středu vláda, řekl šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Nedostatek ropy pro tuzemský trh tak podle něj nehrozí.
„V praxi to znamená, že český trh bude i nadále plynule zásobován pohonnými hmotami a dalšími petrochemickými produkty, takže není žádný důvod k nějakému spekulativnímu zvyšování cen pohonných hmot,“ zdůraznil Švagr. Správa je podle něj připravena v případě, že by půjčka nestačila, diskutovat i o uvolnění dalších zásob. Po první půjčce totiž stále zůstane ve skladech SSHR ropa na zhruba 60 dní provozu.
Ropa přestala téct ropovodem Družba do Česka v úterý ráno. Dodávky západní cestou pokračují přes ropovody IKL a TAL.
Dodávky ropy z ruského ropovodu Družba byly několik dní přerušeny i v prosinci loňského roku. Vláda tehdy preventivně rozhodla půjčit společnosti Orlen Unipetrol také 330 tisíc tun ropy z nouzových zásob. Ty ale tehdy po obnovení dodávek z Družby nebylo nutné využít.
Dosud ropa tekla do Česka ze dvou hlavních zdrojů. Jedním z nich je ropovod Družba, kterým proudí ropa z Ruska. Jeho podíl na dodávkách loni činil 42 procent. Další část ropy přitéká z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL.
Stát do budoucna počítá s navýšením dodávek z ropovodu TAL. Státní provozovatel ropovodů Mero v závěru loňského roku dokončil technické práce na jeho rozšíření, nyní pokračuje v jejich testování. Projekt přibližně za 1,6 miliardy korun má podle dosavadních plánů zhruba od poloviny letošního roku zajistit zvýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země tak bude možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. Česko by se tudíž mohlo podle vlády zcela odstřihnout od ruské ropy.