Článek
„Předpokládá se, že bude zrušeno zvyšování nezabavitelné částky na manžela dlužníka. Dále se navrhuje, aby v roce 2025 výpočet nezabavitelné částky vycházel z výše relevantních částek k 31. prosinci 2024,“ uvedlo ministerstvo spravedlnosti v návrhu vládního nařízení, který poslalo do připomínkového řízení.
V současnosti se mění nezabavitelná částka podle aktuální výše životního minima a normativních nákladů na bydlení. V praxi návrh ministerstva znamená, že se příští rok od ledne nebude přihlížet k jejich nárůstu. „Od ledna by za normálních okolností měla nezabavitelná částka vzrůst o 320 korun. Kvůli návrhu se ale nezvýší,“ řekl Novinkám Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení.
Exekutor Podkonický čelí kárné žalobě kvůli podivným platbám. Přijal až osm tisíc jednokorunových vkladů
„Druhá věc, a ta je ještě zásadnější, úplně ruší nezabavitelná část na manžela. Nově si tak lidé v exekucích nebudou moci odečíst 3176 korun. Pokud jsou oba manželé v exekucích, tak se takové rodině sníží nezabavitelné částky téměř o 6400 korun měsíčně,“ dodal.
Podle ministerstva se v současnosti nedaří z platů dlužníků srážet tak vysoké částky jako dříve. „Tam, kde bylo v minulosti možné běžně provádět srážky ze mzdy, je v současnosti nutné zbytečně sahat po invazivnějších způsobech provedení exekuce v podobě prodeje movitých a nemovitých věcí, které jsou pro dlužníky a jejich rodinu značně obtěžující,“ odůvodňuje svůj návrh.
Dlužníci se podle něj potýkají i s dalšími problémy, neboť z důvodu nemožnosti provádět srážky ve větších částkách mnohdy nemohou splnit podmínky pro to, aby jim bylo insolvenčním soudem povoleno oddlužení. Zůstávají tak v dluhové pasti bez naděje na vysvobození.
„Věřitelé při zachování současné podoby srážek ze mzdy nedostanou na úhradu své pohledávky v exekuci téměř nic. To se samozřejmě projeví v jejich obchodním plánování a strategiích. Racionální podnikatel si důkladně rozmyslí, zda bude investovat v prostředí, kde nemá jistotu vymahatelného práva, a ten, který už se v takovém prostředí nachází, zase promítne tuto nejistotu či přímo ztráty do cen pro koncové zákazníky,“ dodalo.
Srážky ze mzdy vzrostou
Úřad si od toho slibuje, že se exekutorům podaří vymáhat vyšší částky ze mzdy. Letos průměrná srážka dosahuje 14,5 procenta čisté mzdy a její výše je 5701 korun. V příštím roce by měl podle návrhu být poměr 17,2 procenta a průměrná srážka by se měla zvýšit na 6769 korun.
Pole Hábla to ale povede k tomu, že lidé v exekuci nebudou schopni hradit své platby, „A bude to další důvod pro to, aby odešli do šedé zóny, kde budou brát peníze na ruku,“ dodal.
Podle ministerstva se ale dopady budou lišit podle toho, jestli jde o rodinu dlužníka, nebo jeho věřitele. To mohou být třeba samoživitelky či samoživitelé vymáhající dlužné výživné. Ti podle úřadu dostanou své pohledávky zpět rychleji.
Návrh musí ještě projít připomínkami a musí ho schválit vláda.