Článek
„Chovatel nahlásil úhyn 12 ptáků z celkového počtu přes 400 kusů drůbeže, šlo o slepice, husy, kachny a krůty,” uvedl k osvětimanskému ohnisku Vorlíček. Laboratoř následně potvrdila subtyp chřipky H5N8, zbývající drůbež byla vybita.
„Stejně jako v předchozích případech bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže,” dodal mluvčí.
Ptačí chřipka už je v šesti krajích, rozšířila se i na sever Moravy
Ohniska v chovech jsou v Česku aktuálně v sedmi krajích. Vedle Zlínského se nachází také ve Středočeském, Moravskoslezském, Jihočeském, Pardubickém a Plzeňském kraji a na Vysočině.
U volně žijících ptáků se choroba potvrdila také v Libereckém, Olomouckém, Ústeckém kraji a v Praze. Nově u dvou labutí na Chomoutovském jezeře u Olomouce a u jedné labutě v Hynkově u Olomouce.
V minulém týdnu se nákaza vyskytla ve Zlínském kraji u labutě u Novoveských štěrkových jezer v katastru Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku a podle Vorlíčka se nově potvrdila i u uhynulé labutě, která byla nalezena na Stříbrném jezeře u Opavy.
Ptačí chřipka se přenesla na člověka. Máme důkaz, tvrdí Rusko
Veterináři doporučují drobným chovatelům, aby drůbež drželi v uzavřených prostorech a chránili ji před kontaktem s volně žijícími ptáky.
V Česku se ptačí chřipka objevila v loňském roce, kdy museli veterináři vybít kolem 13 tisíc ptáků. Vyskytla se tu také v roce 2017, kdy bylo nutné utratit 98 tisíc ptáků, většinou v komerčních chovech.