Článek
Zbývající slepice, krůty, husy a kachny v ohnisku veterináři utratí, jejich těla pak neškodně zlikvidují. Vytyčí rovněž tříkilometrové a desetikilometrové pásmo, kde budou zpřísněné podmínky.
„V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V rámci nich bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže,” uvedl Vorlíček.
Jde již o šesté ohnisko, předchozí byla odhalena v jižních a středních Čechách a v Pardubickém a Plzeňském kraji. U volně žijících ptáků byla nemoc zjištěna v Libereckém kraji a v jižních Čechách. Choroba je nebezpečná pro ptáky, na člověka se nepřenáší.
Ptačí chřipka má další ohnisko, tentokrát na Strakonicku
Veterináři upozorňují, že u chovů, kde nelze ptáky umístit do zavřeného objektu, je třeba zmenšit riziko kontaminace vody, krmiva a podestýlek trusem divokých ptáků.
Ve většině evropských ohnisek byl stejně jako v Česku zjištěn subtyp choroby H5N8, v Německu se také vyskytla forma H5N5. Od začátku roku se pak vysoce patogenní chřipka potvrdila v 488 ohniscích po celé Evropě, což je více než za celý loňský rok.
V Česku se ptačí chřipka objevila v loňském roce, kdy museli veterináři vybít kolem 13 tisíc ptáků. Vyskytla se tu také v roce 2017, kdy bylo nuzné utratit 98 tisíc ptáků, většinou v komerčních chovech.