Článek
Knihy o čarodějnickém učni Potterovi jsou stále fenoménem, přestože většina z těch, kdo s nimi vyrostli, je dnes už čte spíše svým dětem. Za nostalgii ale nadšenci platí zlatem. Například raritní vydání prvního dílu se před čtyřmi lety ve Spojených státech vydražilo za 471 tisíc dolarů, tedy téměř 11 milionů korun. V tu dobu šlo o rekordní částku za beletrii 20. století.
Ve Velké Británii se první knihy, pořízené v roce 1997 asi za deset liber, už několikrát vydražily za částky přesahující milion korun. V Česku sice tak vysokou hodnotu nemají, i tak se ale dají prodat za slušné částky.
„Na serveru Aukro se cena za výtisk prvního vydání v opravdu hezkém stavu už vyšplhala ke třiceti tisícům korun. Je vysoko už nějakou dobu, ale logicky stoupá, protože výtisků je stále méně a jsou ve stále horším stavu,“ uvedla Jana Fikotová, mluvčí nakladatelství Albatros, které první knihu o Harrym Potterovi v roce 2000 vydalo.
Mnozí, dnes už dospělí fanoušci tak často ani netuší, jaký poklad jim leží doma.
Česká rarita
Přestože by se podle známého přísloví neměla kniha soudit podle obalu, zde platí výjimka. Právě obálka totiž z českého prvního vydání činí sběratelský kus. „V první řadě je název ještě vyveden naším originálním písmem, a ne tím, který známe ze všech ostatních vydání. Tím je tedy raritní česká jednička i ve světě,“ dodala Fikotová.
Kniha navíc vyšla v relativně nízkém nákladu sedmi tisíc kusů. „Velká část z toho směřovala do knihoven, které hned po uvedení knihy část skoupily. Takže jich ve výsledku ve volném oběhu bylo poměrně málo. Obálka je navržena českou ilustrátorkou Galinou Miklínovou. To už později nebylo možné, “ sdělila Novinkám tvůrkyně podcastu Neplecha ukončena Barbora Loukotová.
Harry Potter je v podání Galiny Miklínové na obálce vyobrazen s moudrým kloboukem v podobě cylindru, ne se špičatým jako ve filmech. „Všechny tyto aspekty postupně s dotisky vymizely a následně byla i česká obálka kompletně nahrazena tou oficiální zahraniční. A jakmile je něco jiné, lidé se po tom začnou shánět,“ míní Fikotová.
Poměrně draze se podle ní dá pořídit i první dotisk prvního dílu, kde je už oficiální písmo, hlavní hrdina má však stále na hlavě cylindr. „První vydání dvojky a trojky, možná ještě čtyřky se taky prodávají za pár tisíc, stoupá to třeba ke třem tisícům korun, ale je to nesrovnatelné. První vydání Kamene mudrců ve skvělé kvalitě je určitě investiční kousek. Pokud ho někdo má, měl by si ho střežit, protože cena ještě nejspíše půjde nahoru,“ dodala Fikotová.
Nejlépe se dají takové knihy prodat v aukcích, kde není stanovena maximální cena.
Knihy o Harrym Potterovi však rozhodně nejsou jediné, jejichž hodnota stoupá. „Vyplatí se hlídat si milované klasiky, kterým vypršela práva a už se nedotiskují nebo mají nové vydání – vždycky se najdou tací, kteří budou toužit po tom původním. Například aktuálně můžeme sledovat, jaký vývoj cen bude u starších vydání série Dvůr trnů a růží od Sarah J. Maasové,“ uzavřela Fikotová.