Článek
Sazba LIBOR, kterou dosud stanovovaly londýnské banky, se používá jako měřítko pro finanční transakce v celém světě v hodnotě biliónů dolarů.
Britské úřady již obvinily z nezákonných manipulací se sazbami 11 dalších lidí, kteří čekají na soud, a další vyšetřují. Bankéře, který přiznal vinu, úřad v souladu s nařízením soudu nejmenoval.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Vyšetřování manipulací s úrokovými sazbami probíhá i v USA, kde se už k podvodům přiznali dva lidé. Rozsáhlé manipulace s referenčními sazbami vyšly najevo předloni, kdy jako první uzavřela dohodu o urovnání žaloby s americkými a britskými úřady britská banka Barclays.
Banky za urovnání skandálu zaplatily miliardy
Velké banky v době finanční krize v letech 2007 až 2009 s tichým souhlasem vlád a centrálních bank hlásily nižší sazby, než za jaké si byly schopny půjčovat, aby jim nehrozily existenční problémy. Špatné kontroly nad stanovováním sazby LIBOR ale v té době využívali i někteří obchodníci a další zaměstnanci bank k tomu, aby manipulovali se sazbami pro osobní prospěch.
Zhruba desítka bank a makléřských firem se s úřady v posledních dvou letech dohodla na urovnání žalob a zaplatila jim miliardy dolarů, liber a eur.
LIBOR je globálně využívanou sazbou, od níž se odvozují úroky pro značné množství soukromých i veřejných transakcí. Doposud ji denně vytvářela Britská bankovní asociace na základě informací, které obdržela od bank. Kvůli skandálu se letos rozhodlo, že o agendu související s tvorbou sazby se bude starat burzovní společnost NYSE Euronext.