Článek
"I přes nevýhodu jednoho pracovního dne je zářijový výsledek průmyslu mírným zklamáním. Za zpomalením růstu průmyslu však stojí především pokles v potravinářské výrobě, která mnohdy čelí velkým problémům spojených se zlevňujícími dovozy. Všeobecně se počítalo s jednociferným výsledkem, protože v těchto měsících se již výsledky srovnávají s vysokou statistickou základnou z minulého roku," řekl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.
Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostl průmysl o 7,6 %. Září 2006 mělo ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně. Potřetí v tomto roce tak zpomalilo tempo růstu pod 10 %, bylo to ještě v dubnu a v srpnu.
Kromě výroby aut a elektrických přístrojů k růstu průmyslu nejvíce přispěla výroba optických přístrojů. Silné bylo tradičně i všeobecné strojírenství, tedy výroba a opravy strojů. Automobilky vyrobily meziročně o 10,5 procenta více aut.
Klesla naopak výroba potravin, kde pokles byl zaznamenán zejména v produkci masa a masných výrobků, mléka a mlékárenských výrobků. Vyrobilo se také méně nápojů, tabákových výrobků a oblečení. Dále se snížila výroba ostatních nekovových minerálních výrobků a výroba chemických látek, přípravků, léčiv a chemických vláken.
Daří se hlavně zahraničních podnikům
Průmyslová produkce byla v září oproti srpnu vyšší o 1,6 procenta. Průměrná měsíční mzda v průmyslu byla 18 758 Kč a meziročně vzrostla o 4,5 procenta. Tržby z průmyslové činnosti se zvýšily reálně o 9,1 procenta. Nové zakázky meziročně vzrostly o 8,9 %, což je nejnižší růst od počátku roku.
Podniky, které jsou vlastněny zahraničním vlastníkem, vytváří víc než polovinu tržeb v průmyslu a jejich podíl na tržbách za vývoz tvoří dokonce tři čtvrtiny.