Článek
„Říjnový dvouprocentní růst průmyslové produkce ovlivnila zejména nízká srovnávací základna ve výrobě automobilů. K růstu přispěla i výroba ostatních dopravních prostředků, zejména kolejových vozidel,“ řekl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Příspěvek výroby motorových vozidel k růstu průmyslu činil 4,3 procentního bodu. Kvůli výpadkům v zásobování dílů v předchozím roce produkce tohoto odvětví vzrostla o více než pětinu. K růstu podle statistiků přispěla i výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, a to zejména díky dokončení dlouhodobých zakázek na výrobu kolejových vozidel.
Naopak pokles výroby zaznamenala výroba strojů a zařízení, počítačů, elektronických a optických přístrojů.
Ekonomická opatření vlády nejsou domyšlená a paradoxně dopadají hlavně na její voliče
Hodnota nových zakázek pak meziročně už půl roku klesá. Například v chemickém a hutnickém průmyslu klesla o pětinu, doplnili statistici.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v říjnu meziročně snížil o 2,2 procenta. Jejich průměrná hrubá nominální mzda oproti stejnému období loňského roku vzrostla o 9,8 procenta.
Pokles nových zakázek je problémem
Podle analytika společnosti Citfin Tomáše Volfa průmysl v říjnu předčil očekávání, nicméně důvod k jásotu nevidí, protože „klíčová je hodnota nových zakázek, které klesly o čtyři procenta. Nové zakázky ze zahraničí klesly o 4,8 procenta a domácí o 2,3 procenta“, zdůvodnil.
„V neposlední řadě je třeba zmínit, že nové zakázky jsou uváděny v běžných cenách a nezohledňují tak vysokou inflaci. V reálném vyjádření je tak pokles zakázek ještě výraznější,“ dodal analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Podle něj v posledních dvou měsících tohoto roku v průmyslu k výraznějšímu oživení nedojde, celková produkce bude těžit hlavně z odeznění dodavatelských problémů v automotive.
„Klíčem k trvalejšímu růstu domácího průmyslu je obnovení důvěry spotřebitelů jak těch domácích, tak zahraničních. To se však ještě řadu měsíců přesvědčivě nestane. Je pravděpodobné, že mírné oživení může přijít už v první polovině příštího roku, ale ke stabilnějšímu růstu se vrátíme až v jeho druhé polovině,“ dodal Volf.