Článek
„Na rozdíl od stavebnictví druhá vlna koronaviru zatím průmysl výrazně nezasáhla. Průmyslová produkce poprvé od května 2019 dokonce meziročně mírně vzrostla,” uvedl Radek Matějka z odboru statistiky zemědělství a průmyslu ČSÚ.
„Zásluhu na tom má především automobilový segment, který se snaží alespoň částečně dohonit jarní výpadek ve výrobě,” dodal Matějka.
Od začátku letošního roku průmyslová produkce poklesla o necelých 10 procent.
Tržby v průmyslu meziročně stouply o 2,3 procenta, na čemž má zásluhu především zahraniční poptávka. U přímého vývozu tržby vzrostly o 6,9 procenta, domácí tržby naopak poklesly o 3,7 procenta.
Dufek ještě přitvrdil: Ať se restauratéři a hoteliéři přeškolí na dělnické profese
Došlo také k nárůstu počtu nových zahraničních zakázek o 8,4 procenta, zatímco tuzemské zakázky naopak poklesly o 1,7 procenta. K celkovému nárůstu zakázek o 5,2 procenta výrazně přispěla výroba motorových vozidel, která se na něm podílela 4,3 procentního bodu – tedy z drtivé většiny.
Nejcitelněji se na růstu průmyslu podílela výroba motorových vozidel, která v říjnu vzrostla o necelých 10 % (po očištění o vliv pracovních dní by činil růst přes 13 %).
— Jakub.Seidler (@JakubSeidler) December 8, 2020
Navzdory velmi silnému říjnu však výroba automobilů od ledna do října meziročně klesá o 16 % pic.twitter.com/YQcuhhM3Kq
Průměrný počet zaměstnanců se v průmyslu meziročně snížil o 4,1 procenta.
„Vstup průmyslu do posledního čtvrtletí letošního roku byl navzdory druhé vlně pandemie nad očekávání silný, což je dáno skutečností, že na rozdíl od první vlny automobilky nepřerušily svůj provoz,” uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.
„Zároveň je tuzemský průmysl tažen i relativně příznivým vývojem průmyslu v zahraničí. Nad očekávání lépe se vyvíjela v říjnu také například německá průmyslová produkce, která oproti září zrychlila o více než 3 procenta a její meziroční propad tak zpomalil ze 7 na 3 procenta,” dodal ekonom.