Článek
Za poklesem je hlavně produkce energií, nižší byla také výroba v automobilovém průmyslu. Zpráva podle analytiků zmařila naděje, že by se kondice průmyslu největší evropské ekonomiky mohla začít zlepšovat.
Analytici podle agentury Reuters očekávali zvýšení výroby, a to o 1,2 procenta. V meziročním srovnání výroba klesla o 4,5 procenta, v září byla nižší o 4,3 procenta. Produkce energií se propadla o 8,9 procenta.
Výroba v energeticky náročných průmyslových odvětvích se meziměsíčně snížila o 0,9 procenta, upozornil spolkový statistický úřad. Výroba v automobilovém průmyslu byla nižší o 1,9 procenta.
Výstražná stávka ve Volkswagenu začala
Čtvrteční zpráva ukázala, že zakázky německého průmyslu v říjnu klesly ve srovnání s předchozím měsícem o 1,5 procenta. Důvodem byla slabá domácí poptávka. Výsledky však byly lepší než odhady analytiků, kteří čekali pokles o dvě procenta.
Německý průmysl je pod tlakem vnějších faktorů, jako je ztráta dodávek energií z Ruska po začátku války na Ukrajině a slabá poptávka v Číně. Na domácím trhu je brzdou nedostatek kvalifikovaných pracovníků, upozornila agentura Bloomberg. Kvůli špatným ekonomickým vyhlídkám některé firmy oznámily propouštění tisíců zaměstnanců, zejména v automobilovém průmyslu.
Pokles ve zpracovatelském průmyslu doléhá na německou ekonomiku, která směřuje druhým rokem k poklesu. Prezident německé centrální banky Joachim Nagel varoval, že HDP se může snížit i v příštím roce, pokud nově zvolený americký prezident Donald Trump zavede cla, kterými hrozil Číně a dalším zemím.