Článek
„S ohledem na situaci je to vlastně docela dobrý výsledek. Zvlášť když vezmeme v úvahu, že za poklesem stojí především odstávky v energetice, a nikoliv další propad výroby v důsledku slabé poptávky,“ sdělil Novinkám hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Výsledek podle statistiků ovlivnily zejména plánované odstávky v elektrárnách, nižší spotřeba plynu způsobená teplým počasím a pokračující pokles výroby v uhelných elektrárnách. Těžba uhlí v dubnu poklesla meziročně o více než pětinu.
Zpracovatelský průmysl byl v dubnu v plusu, a to jak v meziměsíčním, tak i meziročním srovnání. „Dokonce i bez přispění automobilového průmyslu, který doposud držel výsledky našeho největšího odvětví nad vodou,“ dodal.
Poučení z covidu zapomenuto. Český průmysl zůstal závislý na Číně
Výroba aut meziročně klesla o 0,6 procenta, byl to rovněž druhý měsíční pokles v řadě. Dařilo se především výrobě elektroniky, nábytku, potravin a nápojů. Výroba počítačů rostla o více než desetinu.
Hodnota zakázek roste
Ekonom poradenské společnosti Deloitte Filip Pastucha poukázal na pokračující růst hodnoty nových zakázek, které meziročně vzrostly o 3,6 procenta.
„Tuzemské zakázky vzrostly o 0,8 procenta a zahraniční zakázky se zvýšily o 5,3 procenta. To by mohlo naznačovat postupné oživení zahraniční poptávky, která je klíčová pro malou otevřenou ekonomiku typu Česka,“ sdělil Novinkám Pastucha.
Počet lidí pracujících v průmyslu dál klesá, meziročně o 1,9 procenta.
Hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč očekává za celý letošní rok návrat průmyslu k růstu. „Předpokládáme mírný růst průmyslové výroby v pásmu jednoho až jednoho a půl procenta poté, co loni výroba o 0,8 procenta klesla,“ uvedl.