Článek
Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 2,7 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 2,4 procenta.
„Výsledek je sice mírně pod odhady, ale po předchozím nárůstu o více než 13 % meziročně a téměř 12 % meziměsíčně měl průmysl nárok na korekci. Český průmysl zůstává na vzestupném trendu,” sdělil Novinkám analytik Michal Brožka z Raiffeisenbank.
„V dalších měsících by měl růst průmyslu pokračovat. V říjnu navíc naběhla produkce rafinérií v Litvínově a Kralupech, což by se mělo promítnout do oživení chemické výroby a dále zvýšit výstup celého odvětví,” domnívá se ekonom Komerční banky Marek Dřímal.
„Za celý letošní rok by měl průmysl vzrůst o čtyři procenta. V příštím roce očekáváme 4,2 procenta, když za zrychlením tempa bude stát především vyšší domácí investiční aktivita,” dodal.
Průmysl táhne výroba motorových vozidel
Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 5,2 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 3,1 procenta. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba strojů a zařízení a výroba základních kovů, hutní zpracování kovů a slévárenství.
Nové zakázky naopak klesly v odvětvích výroby elektrických zařízení, chemických látek, chemických přípravků a textilií.
Červencové a srpnové údaje byly podle ČSÚ významně ovlivněny rozdílným počtem pracovních dnů, rozložením státních svátků v pracovním týdnu a pohybem celozávodních dovolených v rámci obou prázdninových měsíců. V součtu měly oba letní měsíce v roce 2016 o jeden pracovní den méně než v roce 2015. [celá zpráva]