Článek
„Obtížné časy v průmyslu pokračují. Meziroční statistika byla sice v květnu mírně zkreslena zvýšenou srovnávací základnou z loňského roku, ovšem to představuje jen velmi slabou útěchu. I meziměsíčně totiž v červených číslech zůstává 13 z 22 sledovaných zpracovatelských odvětví, tedy většina z nich, což již na statistické efekty svádět nelze,“ sdělil Novinkám hlavní ekonom Cyrrus Vít Hradil.
Ještě varovněji podle něj vyznívá dlouhodobé srovnání. „Výkon českého průmyslu je momentálně podobný jako v dubnu roku 2017, tedy před těžko uvěřitelnými sedmi lety,“ dodal.
Problémy s výrobou aut
„Pokles průmyslové produkce v květnu nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel, kde letošní prozatím nejslabší měsíc narazil na vyšší srovnávací základnu. Dále se prohloubil pokles ve výrobě strojů a zařízení, kde slabší poptávka zasáhla zejména výrobu zemědělských strojů nebo průmyslových chladicích a klimatizačních zařízení,“ uvedla Veronika Doležalová z Českého statistického úřadu.
Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek uvedl, že automobilový průmysl držel až do února celé odvětví nad vodou. „Dva měsíce po sobě je však v červených číslech, a to nejenom v důsledku vysokého srovnávacího základu, ale opět i vynucených výpadků v důsledku chybějících vstupů,“ uvedl.
O desetinu byla nižší produkce ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství. Naopak oživila výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a v potravinářském a nápojovém průmyslu.
Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 0,8 procenta.
„Hodnotě nových průmyslových zakázek do černých čísel nejvíce pomohla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Po loňském slabším roce dochází k oživení poptávky a oproti loňskému květnu se v tomto odvětví hodnota nových zakázek zvýšila o čtvrtinu. Zakázky přibyly i ve výrobě motorových vozidel a v chemickém průmyslu,“ prohlásila Marta Ortová z oddělení statistiky průmyslu Českého statistického úřadu.