Článek
Pozměňovací návrhy k novele energetického zákona, kterou se chystá projednat Sněmovna v závěrečném čtení, podala ministerstva financí a průmyslu a obchodu. Kromě jiného po provozovatelích fotovoltaických elektráren požadují, aby individuálně vykazovali finanční výnosnost.
„Už jsme se těšili, že úvěr doplatíme, a teď přišlo, že by se mělo patnáct let zpětně dokládat, zda jsme nezískali příliš vysoký výnos. Administrativně to je podle mě naprosto nezvládnutelné, protože daňové doklady a další, co bychom měli dokládat, se ze zákona mají ukládat deset let a pak se likvidují,“ řekl Novinkám Pulíček, jehož farma má pět zaměstnanců.
Bojí se, že v případě chyby ve vykazování by přišel o peníze od státu, a nebyl by sám. „Museli bychom na to najmout firmy, které by byly schopné data vyplňovat tak, jak si to ministerstvo představuje. Určitě by to nezvládli účetní malých firem nebo majitelé malých zdrojů, kterých se to má týkat,“ dodal.
Stát 23 miliard na solárnících zřejmě neušetří, koalice od osekání podpor ustupuje
Hrozí odebrání podpory
I podle výkonného ředitele Solární asociace Jana Krčmáře jsou navrhované administrativní úkony nesplnitelné pro stovky, možná tisíce výrobců elektřiny včetně škol a školek.
„Budou muset vyplňovat výkazy, které jim zaberou dny a týdny práce. Budou muset prohledávat tisíce faktur, a pokud to neudělají, přijdou kompletně o podporu,“ obává se Krčmář.
Petr Šmíd, starosta obce Hrušovany u Chomutova, která v roce nechala na budovy v majetku obce instalovat fotovoltaiky o výkonu 160 kilowattů, si stěžuje na opakované změny podmínek.
„Stát řekl: pojďte investovat do fotovoltaických elektráren a garantuji zákonem, že od vás budeme dvacet let elektřinu vykupovat za předem stanovených podmínek,“ poznamenal Šmíd.
Teď ale podle něj stát otočil, když chce provozovatele trestat, pokud špatně vyplní složitá hlášení. „Nemůžeme to vyplnit správně. Stát se chystá požadovat i informaci o budoucí ceně elektřiny. Jak ale máme předpokládat, kolik bude stát elektřina v roce 2030?“ uvedl.
Podle Krčmáře už dříve kontrola sektoru proběhla a zjistila, že firmy nezasloužené kompenzace nepobírají.
„Tehdy byla hranice pro kontrolu zařízení nad sto kilowattů instalovaného výkonu. Tu ale teď navrhují snížit na třicet kilowattů, na menší výrobce. Přitom už tehdy to spousta podniků neuměla vyplnit, nenašly staré faktury a podobně. Ale tehdy jim nic nehrozilo. Teď už jim hrozí odnětí podpory,“ shrnul.
Stát v návrhu rozpočtu na příští rok počítá s podporou obnovitelných zdrojů ve výši jen 8,5 miliardy korun. Podle ministerstva průmyslu tak může chybět přes 20 miliard.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) Novinkám sdělil, že pokud se prokáže, že provozovatelé fotovoltaik nepobírají nadměrné kompenzace, peníze na podporu se v rozpočtu najdou.