Článek
Ve Švédsku vede Tesla spor s odbory už přes měsíc. Odborový svaz IF Metall vyhlásil 27. října stávku mechaniků, kteří odmítli provádět údržbu vozů Tesla, protože automobilka odmítá jednat o kolektivní smlouvě. Od té doby se k protestu přidali členové dalších odborů. Práci spojenou s Teslou odmítají mimo jiné odvádět dělníci v docích, popeláři, elektrikáři či pošťáci.
Proti podpisu kolektivní smlouvy se podle zdrojů staví šéf automobilky Elon Musk, který protest označil za „šílený“.
„I když se řadíte k nejbohatším lidem na světě, nemůžete si jen tak vytvářet vlastní pravidla,“ uvedl Jan Villadsen z odborového svazu 3F. „V severských zemích máme určité dohody o pracovním trhu, a pokud zde chcete podnikat, musíte je dodržovat.“
Zablokované registrační značky musíte doručit, vzkázal soud švédskému úřadu a rozhodl ve prospěch Tesly
Švédsko je pro Teslu pátým největším evropským trhem a podpis jakékoli dohody se švédskými odbory by pro společnost znamenal precedens. Tesla se v jiných zemích, kde působí, důrazně postavila proti snahám o vytvoření odborů. Kolektivní smlouvy jsou ale ve Švédsku běžnou praxí, která se týká přibližně 90 procent všech pracujících Švédů.
Automobilka se ve Švédsku postupu odborů brání a podala dvě žaloby. Před týdnem švédský soud rozhodl, že státní dopravní úřad musí najít způsob, jak dodat registrační značky pro nové vozy Tesla, které nechtějí doručit stávkující zaměstnanci pošty. V případě druhé žaloby by měl soud rozhodnout tento týden. Týká se doručení registračních značek, které uvázly na poště.
Protest by se mohl rozšířit i do Norska. Podobnou blokádu zvažuje Sjednocená federace odborových svazů, která podle mluvčího Johna Trygveho Tollefsena situaci monitoruje.
Solidarita odborů je běžnou součástí pracovního trhu severských zemí a přeshraniční stávky nejsou ničím výjimečným. V roce 2015 se například švédští piloti připojili k protestu pilotů norské společnosti Norwegian Air Shuttle.