Článek
Největší světový výrobce elektromobilů zaregistroval v Německu v lednu pouze 1277 nových vozidel, což je meziroční pokles o 59 procent, ukazují data Spolkového úřadu pro motorovou dopravu. V zemi se přitom nachází jediný výrobní závod Tesly v Evropě.
Výrazný propad se odehrál i na dalších významných trzích starého kontinentu. Ve Francii se prodeje v lednu meziročně snížily o 63 procent, v Norsku pak o 38 procent. Ve Velké Británii byl pokles ve srovnání s loňským lednem nejnižší (-8 %).
Prodeje elektromobilů v Německu a Francii v loňském roce zpomalily potom, co obě země snížily vládní dotace na nákup elektromobilů. Poptávka se však v poslední době začala zotavovat, což dokazuje i lednový meziroční růst německého trhu s elektromobily o více než 50 procent. Jen Tesla tedy vykazuje opačný trend.
Tesla letos chystá představení dostupnějšího elektromobilu
Jedním z faktorů může podle analytika Matthiase Schmidta být odložená poptávka zákazníků, kteří čekají, až automobilka zahájí prodej modernizovaného Modelu Y, k čemuž by mělo dojít ještě v první polovině letošního roku. Jiní odborníci ale jako důvod uvádějí odpor proti Muskově politické angažovanosti, píše FT.
Zasahování do evropské politiky
V Německu se za dva týdny konají předčasné parlamentní volby a Musk je už několik týdnů hlasitým podporovatelem krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD). Té průzkumy přisuzují ve volbách druhé místo s více než 20 procenty hlasů.
Minulý měsíc Musk diskutoval ve svém podcastu na X s Alicí Weidelovou, aspirantkou na kancléřský post Německa. Weidelová tam mj. nepravdivě tvrdila, že Adolf Hitler byl socialista.
Muska za podporu AfD ostře kritizoval současný kancléř Olaf Scholz i lídr křesťanských demokratů Friedrich Merz. AfD vyzývá k masovým deportacím migrantů, neštítí se využívání sloganů z nacistické éry a německou vnitřní zpravodajskou službou je částečně klasifikována jako strana pravicově extremistická, připomíná FT.
V prosinci Musk také podpořil britskou protiimigrační a protiunijní stranu Reforma UK Nigela Farage, přičemž Financial Times přinesl dokonce začátkem ledna informaci, že poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa probírá se svými blízkými lidmi, jak destabilizovat labouristickou vládu a svrhnout britského premiéra Keira Starmera.