Článek
Varování přitom není od věci, protože vedle povinnosti splácet včas úvěry často provázejí i s nimi spojené úroky a další poplatky. Například sankce, pokud člověk v termínu nezaplatí splátky. „Ty mohou mít pro spotřebitele vážné následky, zejména pokud se ocitl ve špatné finanční situaci,“ varuje ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.
„Ve chvíli, kdy člověk nedisponuje dostatkem peněz ani na úhradu splátky, mu může vzniknout povinnost zaplatit navíc ještě smluvní pokutu, úroky z prodlení či náklady na výzvu k zaplacení,“ dodala. Někdy také může v tomto případě poskytovatel půjčky po dlužníkovi požadovat, aby namísto jednotlivých splátek splatil celý dluh ihned.
Lidé by měli podle dTestu zpozornět u stránek, které vypadají velice výhodně a slibují snadné odložení či rozložení plateb bez úroků. Jako výstražné znamení mohou posloužit věty, které po gramatické stránce kulhají, či hrubky v textu, které jsou způsobeny strojovým překladem.
„U takových společností je riziko, že samotná služba nebude důvěryhodná anebo že jejich poskytování služeb či zákaznická podpora pro Českou republiku nebude úplně spolehlivá,“ dodala Hekšová.
Nejde ale jen o on-line nákupy, možnost splátek schovanou za spotřebitelský úvěr využívají v rámci nalákání zákazníka i poskytovatelé dražších služeb. Taková reklama zaujala například matku patnáctileté dcery, která hledala společnost nabízející ortodontické služby.
„Pořízení rovnátek je velice nákladná záležitost, proto jsem možnost platby na splátky uvítala. Objednaly jsme se na konzultaci zdarma a strávily tam dvě hodiny screeningem čelistí a podrobným popisem navrhované léčby. Až úplně nakonec jsem zjistila, že platba na splátky je ve skutečnosti spotřebitelský úvěr s poměrně vysokým úrokem,“ řekla Novinkám žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.
„Když jsem zaměstnankyni řekla, že mi to přijde opravdu drahé, navrhla, abych si zkusila domluvit výhodnější spotřebitelský úvěr u vlastní banky,“ dodala žena s tím, že avizovaný splátkový prodej poté vnímala jako lživou reklamu.