Článek
K 29. červenci se prodalo 4,5 milionu dálničních známek v celkové hodnotě 4,3 miliardy korun. Za celý loňský rok bylo prodáno šest milionů známek. Letošní prodeje tak ukazují na slabší rok, i když by to ještě mohl napravit srpen a pak i předvánoční zájem.
Lidé jedou někam třeba jen na týden, takže jim stačí si koupit jen desetidenní známku
Během léta totiž čísla výrazně vzrostla. „Ukazuje se, že lidé pochopili základní výhodu elektronických známek, a to je časová flexibilita, protože během jara prodeje nebyly tak silné jako teď. Lidé tedy s nákupem vyčkávali a nyní s odjezdem na dovolenou si známky začali zase hojně pořizovat,“ řekl Právu Martin Opatrný, mluvčí státního podniku Cendis, který je provozovatelem systému dálničních známek.
Nejčastěji řidiči kupují známku s roční platností, těch se prodalo více než 2,5 milionu. Přes léto se ale preference změnily, a nejvíce se naopak prodává známka s nejkratší platností – desetidenní vinětu si za poslední tři týdny pořídilo přes 300 tisíc lidí, celkově pak 1,1 milionu.
Nezapomeňte před dovolenou na dálniční známku, policie plánuje kontroly
„Lidé jedou někam třeba jen na týden, takže jim stačí si koupit jen desetidenní známku. Podle statistik nám vychází, že právě o tyto známky je o něco větší zájem než o třicetidenní,“ poznamenal Opatrný.
Zatímco roční známka pro osobní auto stojí 1500 Kč, desetidenní kupon vyjde na 310 Kč a třicetidenní na 440 Kč.
Od začátku spuštění systému dělají někdy lidé chybu ve vyplňování své SPZ. Pokud si navíc známku koupí na e-shopu s platností ihned po zaplacení, nemohou to už stornovat. Pro nakupující má Opatrný jednoduchou radu: „Nejjednodušší je pořídit si dálniční známku s několikadenním předstihem, protože pokud udělám chybu, tak to do té doby můžu bez problému opravit.“
Polovina D11 otevřela. O 32 hodin později, než bylo v plánu
Řidičům pak dává ještě jednu radu: nakupujte jen u oficiálních distributorů. Těmi jsou e-shop na webu eDalnice.cz (tvoří 80 procent podílu prodeje), samoobslužné kiosky v příhraničních oblastech u dálnic, pobočky České pošty a čerpací stanice EuroOil.
Pokuty za 11 milionů
„Pokud si někdo koupí známku jinde, tak se vystavuje riziku předražené koupě, případně ještě může o tu známku přijít. Často dochází k šedým, nebo dokonce i černým, nelegálním prodejům, kdy distributoři nebo prodejci prodávají známku předraženou, což je v rozporu se zákonem,“ upozornil Opatrný.
Řada lidí ale stále zkouší jezdit bez známky. Policie eviduje od začátku roku už 12 tisíc takových případů. „Na pokutách jsme za přestupky projednané na místě vybrali přes 11,1 milionu korun,“ řekla Právu mluvčí Hana Rubášová.
Mýtné 120 Kč za vjezd do Prahy? Vyhlášení války Středočechům, zlobí se ODS
Někteří řidiči se snaží systém kontroly přelstít tím, že si známku zakoupí až ve chvíli, kdy před sebou uvidí policejní hlídku. To už ale bývá pozdě.
„Ve většině případů policisté pro kontroly využívají kamery na mýtných branách, řidič tedy hlídku ani zpozorovat nemůže. Systém zaznamená přesně na vteřinu dobu nákupu. Pro naše hlídky je pak snadné vyhodnotit, zda motorista byl na zpoplatněné komunikaci s platnou známkou, nebo nikoliv,“ vysvětlil Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní policie.