Článek
UniCredit je druhou největší evropskou bankou operující v Rusku. První je RBI, která už ve čtvrtek listu Financial Times prozradila, že očekává od ECB požadavek, aby ve stanoveném časovém termínu omezila v Rusku své aktivity. Na UniCredit má mířit stejný požadavek, uvedla agentura Reuters.
ECB má italské bankovní skupině zaslat právně závazný příkaz, který je posledním varovným krokem. Po něm může evropská centrální banka v případě neuposlechnutí ukládat sankce (například pokuty), sdělily zdroje Reuters.
Po dvou letech války na Ukrajině západní země zpřísňují sankce vůči Rusku. Skupina G7 nyní například zkoumá způsoby, jak využít zmrazená ruská aktiva k financování Ukrajiny.
Raiffeisen Bank v Rusku nabírá zaměstnance ve velkém. Navzdory slibům
Jak RBI, tak i UniCredit v Rusku přesto nadále podnikají, čímž se dostaly pod drobnohled nejen ECB, ale také úřadů ve Spojených státech.
Generální ředitel UniCredit Andrea Orcel letos v únoru uvedl, že strategie banky vůči Rusku zůstává nezměněná a banka pokračuje v omezování svých tamních obchodů.
Ruská divize UniCredit vykázala loni zisk před zdaněním ve výši 890 milionů eur (zhruba 22,5 miliardy Kč), což je přibližně 7,7 procenta celkového zisku skupiny. Pro srovnání, zisk před zdaněním v roce 2021, tedy ještě před válkou, činil „jen“ 210 milionů eur.
Objem úvěrů ruské divize se loni sice meziročně snížil na polovinu a počet zaměstnanců klesl přibližně o osm procent, nicméně příjmy meziročně vzrostly o 17 procent zejména díky zvýšeným bankovním poplatkům, uvedla Reuters.