Článek
Inflace, která v červnu poprvé po roce a půl klesla pod úroveň 10 procent, zásadně znehodnocuje reálné příjmy lidí. Více než dvě třetiny (68 procent) respondentů konstatovaly, že si za příjmy domácnosti mohou koupit méně než před rokem.
„Jen jeden dotázaný z pětadvaceti (4 procenta) má pocit, že si za svůj příjem může nakoupit více než před rokem,“ připomnělo CVVM s tím, že hodnocení vývoje reálných příjmů domácností se oproti loňsku nezměnilo a zůstává na úrovni historického minima z roku 2013. Podobně negativní výsledky lidé deklarovali rovněž v letech 2008 a 2012.
Domácnosti, které vnímají svou životní úroveň jako dobrou, pocítily snížení příjmů z 60 procent, lidé, kteří žijí v domácnosti s deklarovanou špatnou životní úrovní, pociťují propad příjmů z 80 procent.
Tři čtvrtiny dotázaných vnímají inflaci, která se od loňského února pohybovala i výrazně nad úrovní 10 procent, jako nepřijatelnou.
„V porovnání s předchozím šetřením z poloviny roku 2022, kdy byla zkoumána inflace za rok 2021, se situace výrazně zhoršila, když podíl lidí označujících inflaci za nepřijatelnou vzrostl o 35 procentních bodů, zatímco podíl hodnocení inflace jako spíše přijatelné poklesl o 32 procentních bodů,“ připomněla agentura, podle níž jde o nejhorší výsledek šetření od roku 1993, kdy bylo dotazování zahájeno.
Ekonomové cupují Fialovu sebechválu za pokles inflace
Příliš optimisticky lidé nevidí ani budoucnost, kdy 78 procent lidí očekává další znehodnocení měny, přičemž 35 procent dokonce očekává, že si za stejné peníze bude moci pořídit mnohem méně.
Inflační očekávání, která se postupně zhoršovala od roku 2016, gradovala loni, kdy překonala i doposud nejhorší výsledek z roku 2008. „Aktuální výsledek oproti loňsku představuje výrazné zlepšení, přesto však jsou stávající inflační očekávání horší, než byla do loňska kdykoli od roku 2013,“ dodala agentura.
Šetření proběhlo od 27. března do 22. května a zapojilo se do něj 834 respondentů.