Článek
Povinnost podat přiznání máte také v případě, že jste na dříve přiznané nemovitosti provedli nějakou změnu – přístavbu, nástavbu nebo ji částečně zlikvidovali, tedy změnili tím druh nebo výměru pozemku či stavby.
Na finanční úřad byste se přitom měli obrátit i tehdy, pokud už žádnou nemovitost nevlastníte, protože jste ji v roce 2024 prodali, darovali nebo jinak pozbyli. Kdo se neodhlásí, může na jaře dostat složenku nebo jiný předpis k platbě, přestože už nemá za co platit.
Pokud u vás k žádné změně nedošlo a daňové přiznání jste podali už v předchozích letech, nové pro rok 2025 podávat nemusíte.
Termín pro podání daně z nemovitostí se blíží. Úředníci vyrazí do obcí
Když si nebudete vědět rady, můžete využít pomoci pracovníků finančních úřadů. „V lednu uskuteční specialisté z řad zaměstnanců Finanční správy 330 výjezdů do obcí, aby poplatníkům nabídli osobní konzultace a pomoc s vyplněním daňového přiznání. Zároveň budou v posledním lednovém týdnu na všech finančních úřadech prodlouženy úřední hodiny,“ uvedla Finanční správa.
„Odbornou pomoc ocení zejména ti, kteří si nejsou jisti správným vyplněním daňového přiznání nebo nevědí, zda se jich povinnost podat daňové přiznání v tomto roce týká,“ doplnila generální ředitelka Finanční správy Simona Hornochová.
Přiznání je možné podat na finančním úřadu nebo elektronicky prostřednictvím portálu Moje daně. Pro ty, kteří mají ze zákona zřízenou datovou schránku, je elektronické podání povinné.
Nová práva obcí
Samotnou daň z nemovitých věcí je pak potřeba zaplatit do 31. května. Kdo platí více než pět tisíc korun, může částku rozpůlit a druhou polovinu zaplatit do konce listopadu. Zemědělci a chovatelé ryb mají termín do 31. srpna a do 30. listopadu.
Výši daně z nemovitosti ovlivňuje kromě sazby také místní koeficient, který stanovují obce. Podle pravidel z loňského roku mohou obce stanovit místní koeficient pro zemědělské pozemky, tedy pole, vinice, chmelnice, zahrady či ovocné sady, v rozmezí 0,5 až 1,5 a pro ostatní nemovité věci v rozmezí 0,5 až 5. Koeficientem nižším než jedna mohou výslednou daň i snížit.
Ještě loni mohly obce určit místní koeficient buď pro celé území obce, nebo pro její jednotlivé části. Mohly tak uvalit vyšší koeficient pro část obce, kde byly například lukrativnější nemovitosti nebo průmyslové areály. Nyní mohou vydávat jen opatření obecné povahy.
„Jakékoliv změny v sazbách koeficientů nejsou důvodem pro podání daňového přiznání, v těchto případech Finanční správa sama částku daně přepočítává,“ upozornila daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars Gabriela Ivanco.
Konsolidační balíček loni zavedl také inflační koeficient, který má vycházet z růstu cenové hladiny a má každoročně zamezit reálnému snižování daně v čase. Pro letošní rok má ale hodnotu jedna, stejně jako loni. Výši odvodů tedy nijak neovlivní.
Hladík sklízí kritiku za registr čistíren u rodinných domů. Staví se proti němu firmy i kraje
Změn je jen pár
Loňský výměr daně z nemovitých věcí mnohé lidi nepříjemně překvapil. V průměru na ní kvůli konsolidačnímu balíčku zaplatili o 80 procent více než o rok dřív, některým ale stoupla až čtyřnásobně, o několik tisíc korun. To naštěstí nyní nehrozí.
Zatímco loni bylo změn zhruba čtyřicet, letos je jich jen pár. „Došlo ke zrušení některých dosavadních osvobození, například pro pozemky s přírodními útvary, jako jsou mokřady, rokle nebo skály.
Na druhé straně byla zavedena nová osvobození, která podporují ekologické iniciativy. Vlastníci pozemků s ekologicky významnými prvky, například se stromořadími nebo skupinami dřevin, mohou být od daně osvobozeni, pokud jsou tyto prvky zapsány v evidenci ekologicky významných prvků,“ uvedla Gabriela Ivanco. „Je ale potřeba, aby byl takový ekologicky významný prvek zapsán v evidenci už k 1. lednu 2025,“ upozornila.
Od letoška také platí, že předmětem zdanění lesních pozemků jsou pouze lesy hospodářské, určené k produkci dřeva. Pokud se na lesním pozemku nachází les zvláštního určení nebo les ochranný, který chrání pozemek před erozí, tak tato část pozemku předmětem daně není.
Ke změně dochází také u osvobození pozemků veřejně přístupných parků, prostor a sportovišť. Ty jsou nově osvobozeny pouze v rozsahu, v jakém se na nich nachází veřejné prostranství, veřejně přístupné sportoviště či komunikace.
„Pokud se osvobození vztahuje na celý pozemek, není nutné ho uvádět v daňovém přiznání. V případě, že se osvobození vztahuje pouze na část pozemku, je nutné ho do daňového přiznání napsat,“ dodala Ivanco.