Článek
Na alternativní scénář je podle ČNB třeba se připravit v případě dalšího zhoršení druhé vlny pandemie. Roli přitom nehraje jen zvládání epidemiologické situace v tuzemsku, ale i to, jak se s šířením nemoci popasují v zahraničí.
České hospodářství by poškodily plošné a dlouhodobé uzavírky partnerských ekonomik.
„V poslední době také zesilují nejistoty v souvislosti s vnitropolitickým vývojem v USA a rizikem odchodu Spojeného království z Evropské unie bez dohody,“ doplnili bankéři.
Česká ekonomika se propadne méně, ale oživování bude pomalejší, odhaduje EK
Základní scénář centrální banky ale i nadále počítá s tím, že se HDP letos skokově propadne o 7,2 procenta a v příštím roce bude následovat mírné oživení.
Ani při optimističtější variantě se česká ekonomika zdaleka nevrátí na předkoronavirovou úroveň. Základní scénář předpokládá pro rok 2021 růst o pouhých 1,7 procenta a v roce 2022 o 4,2 procenta.
📊 Vydali jsme 4. letošní Zprávu o inflaci. Najdete v ní aktuální prognózu, vnímaná rizika nebo hodnocení uplynulého hospodářského a měnového vývoje. Vedle základního scénáře prognóza přináší i horší pandemický a tzv. fiskální scénář.
— Česká národní banka (@CNB_cz) November 13, 2020
📘 Čtěte zde (pdf): https://t.co/apIz7EBItl pic.twitter.com/nL6yNuSHzP
Centrální bankéři také v tomto scénáři vycházejí z poměrně optimistického vývoje protiepidemických opatření. Třeba že před Vánoci budou některá omezení částečně uvolněna a že v průběhu první poloviny příštího roku se „opatření vlivem očekávaného zlepšení epidemického vývoje dále rozvolní až na úroveň z letošního léta“.
Podle prognózy Evropské komise (EK) by měl letos HDP Česka spadnout o 6,9 procenta a v následujícím roce by ekonomika měla růst o 3,1 procenta.