Hlavní obsah

Příprava na vstup do eurozóny: Ceny v Chorvatsku budou v kunách i eurech

V Chorvatsku budou od 5. září uvádět ceny nejen v chorvatských kunách, ale nově i v eurech. Země tak připravuje občany na vstup do eurozóny, jejíž součástí by se chtěla stát od 1. ledna 2023. Dvojí cenové označení přetrvá po celý příští rok, uvedl podle chorvatských médií premiér Andrej Plenković.

Foto: Novinky

Split (ilustrační foto)

Článek

Chorvatská vláda připravila návrh zákona, který mimo jiné upravuje právní rámec, směnu hotovosti, konverzi půjček a vkladů a ochranu spotřebitelů před nezákonným zvyšováním cen v souvislosti se zavedením eura. Po veřejné diskusi by měl být zákon schválen v parlamentu ve druhé polovině dubna. Cílem je podle tiskové agentury Hina zajistit hladký přechod na euro a efektivní fungování ekonomiky.

Většina firem by s eurem nespěchala

Ekonomika

Banky, chorvatská pošta a finanční agentura Fina budou moct po celý příští rok směňovat kuny za eura zdarma. Později bude směnu možné provést po neomezenou dobu v chorvatské centrální bance.

Záhřeb si stanovil 1. leden 2023 jako cílové datum zavedení eura, ale to stále vyžaduje kladné hodnocení ze strany Evropské komise (EK) a odpovídající rozhodnutí Rady Evropské unie, poznamenala agentura APA.

Chorvatsko loni navštívilo skoro 14 milionů turistů. Češi stále v první pětce

Cestování

Chorvatsko bylo přijato do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II spolu s Bulharskem v červenci 2020. V tomto režimu státy musejí setrvat alespoň dva roky, než mohou zavést euro.

Členy eurozóny je v současné době 19 zemí Evropské unie, a to Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko.

Koruna je k euru nejsilnější za víc než deset let

Ekonomika

Trvalou výjimku má jen Dánsko

Zavést jednoho dne euro by s výjimkou Dánska měly všechny členské země Evropské unie, tedy včetně České republiky. Praha ale dává opakovaně najevo, že s tímto krokem nebude spěchat. Dánsko si spolu s Británií hned na začátku vyjednalo trvalou výjimku a euro zavést nemusí. Británie mezitím z Evropské unie vystoupila.

Česká republika se zavázala přijmout euro podpisem přístupové smlouvy k EU. České veřejné mínění ale není přijetí eura dlouhodobě nakloněno.

Výběr článků

Načítám