Hlavní obsah

Případů šikany na pracovištích přibývá

3:38
3:38

Poslechněte si tento článek

Zesměšňování, nesmyslné úkoly, ale i pomluvy, shazování před ostatními, a občas dokonce veřejné nadávky nebo útoky. To nejsou situace ze základní školy, ale věc, která se může přihodit i na pracovišti. Šikanou totiž netrpí jen žáci, ale i dospělí lidé. Tvoří téměř osminu všech prohřešků, na něž si zaměstnanci na pracovištích stěžují.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie

Článek

„V roce 2023 tvořila šikana 11,7 procenta oznámení, loni už to bylo 13 procent,“ uvedl Jan Sláma z platformy NNTB, Nenech to být, která vznikla jako nástroj pro odhalování šikany na školách a postupně činnost rozšířila.

Sláma přitom vychází z dat z více než tisícovky firem po celé republice. Zatímco celkový počet hlášení loni mírně klesl, například podíl diskriminace se snížil ze 4,5 na 2,9 procenta a oznámení o sexuálním obtěžování ze 4,9 na 2,1 procenta, případů šikany naopak přibývá.

Zkušenosti s ní má například Václav Skála z Prahy, který začal externě přes jiného zaměstnavatele pracovat v jedné z velkých firem mimo hlavní město. „Při pohovoru mi sdělili, že doprava do zaměstnání je zajištěna. A to tak, že budoucí kolegyně má přidělené služební auto pro svou potřebu s tím, že bude do práce a z práce vozit i ostatní zaměstnance společnosti,“ popsal lákání na nové pracovní místo.

Protože sám neřídí a hromadná doprava byla do místa zaměstnání zdlouhavá a spíše sporadická, rozhodl se toho využít. Jenže kolegyně měla jiný názor, o auto se nechtěla dělit. A začala to bojkotovat tím, že Skálu mezi spolupracovníky zesměšňovala.

„Vrcholem bylo, když se kolega, který se věnoval střelbě, při rozhovoru s ní na mě podíval a prohlásil, že střílet se nemusí jen do terče,“ prohlásil Skála, který krátce poté zaměstnání opustil.

Šikana přitom nemusí být vždy jen ze strany kolegů. Jejím původcem může být i nadřízený, který buď nezvládá svůj tým řídit, nebo chce, aby zaměstnanec odešel sám a nepožadoval odstupné. „Ale nemyslím si, že by většinou hlavním důvodem byla snaha se lidí zbavit právě kvůli tomu,“ konstatoval místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jiří Vaňásek.

Častěji za tím podle něj stojí mezilidské konflikty, kdy si lidé na pracoviště nemusejí takzvaně sednout. Oběti šikany přitom musí poté často řešit nízké sebevědomí, ale i další psychické problémy, které jim to způsobí.

Poškodí i firmu

Odbory ve svých poradnách následně případy šikany řeší, přičemž v drtivé většině se jedná o tu ze strany vedoucích zaměstnanců směrem k podřízeným. „Měli jsme v tomto směru soudní spory. Týkalo se to případů, kdy nadřízení účelově vytýkali podřízeným, že dostatečně nepracují a neodvádějí kvalitní práci,“ dodal Vaňásek.

Odborníci na personalistiku přitom často poukazují na to, že šikana daným společnostem neprospívá a snižuje jejich efektivitu. „Pokud je jejím zdrojem například člen top managementu nebo ředitel společnosti, může mít špatná atmosféra dopad na celou společnost. Ukazuje to totiž ostatním zaměstnancům, že takové jednání vedení toleruje,“ upozornila Ludmila Fatková, HR Advisory Partner z mBlue Czech.

Výběr článků

Načítám