Článek
Investice se zdvojnásobily především díky privatizaci Českého Telecomu a Unipetrolu. Loňský objem investic je tak v historii ČR druhý nejvyšší po roce 2002, kdy vláda prodala společnost Transgas.
"Velký příliv zahraničních investic se dá očekávat i v příštích letech," řekl vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel.
Schodek běžného účtu platební bilance loni klesl na 61,7 miliardy korun z předloňských více než 167 miliard korun. V samotném posledním loňském čtvrtletí činil schodek 20,7 miliardy korun.
Téměř všechny přímé zahraniční investice směřovaly loni do základního kapitálu, případně představovaly reinvestovaný zisk. Jen asi 400 miliónů korun představovaly investice do ostatního kapitálu. V ČR hlavně investují země EU, jejich investice tvořily loni 82 procent z celkového počtu investic. Ze zemí EU loni u nás nejvíce investovaly Nizozemsko, Kypr, Velká Británie a Polsko.
V posledním čtvrtletí loňského roku směřovaly investice hlavně do obchodů s nemovitostmi a poskytování služeb podnikům. Následoval kovoprůmysl, rozvoj obchodní sítě, chemický průmysl, finanční zprostředkování a výroba potravin. Účast elektrárenské skupiny ČEZ na privatizaci energetiky v Rumunsku se promítla v odlivu přímých investic do zahraničí ve výši 7,6 miliardy korun.
Obchodní bilance skončila loni přebytkem 40,4 miliardy korun proti předloňskému schodku 26,4 miliardy. [celá zpráva].