Hlavní obsah

Přílepek k novele hrozí návratem energošmejdů, varují experti

Už třetím rokem se musejí zprostředkovatelé v energetice registrovat u Energetického regulačního úřadu, který je může v případě vážného pochybení, kdy třeba z klienta nekale vylákali smlouvu a platby, z registru vyškrtnout a znemožnit jim na tři roky návrat. Přesto na trhu takzvaní energošmejdi pořád působí a dál se soustředí hlavně na seniory. Teď navíc hrozí, že bych ji mohlo přibýt.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Sněmovna bude projednávat pozměňovací návrh poslance STAN Tomáše Müllera k novele energetického zákona. Podle Energetického regulačního úřadu, s níž byly změny konzultovány, má úprava pomoci například finančním poradcům, kteří s klienty řeší dluhy, nebo realitním makléřům.

V současné době jim nemohou pomoci s platbami za energie a nově by mohli. Přitom by se na ně nevztahovala povinnost registrace.

Podle předsedy výboru Asociace občanských poraden Hynka Kalvody by se ale takto dobrý úmysl mohl zvrhnout v novým problém.

Chcete změnit dodavatele energií? Případného zprostředkovatele si prověřte

Ekonomika

„Takzvaní energošmejdi by se mohli přesunout do pozice finančních poradců, kteří vypadají jako odborníci, ale zároveň jim jde o to, aby vydělali co nejvíc peněz a snažili se dostat běžného člověka třeba do situace, kdy smlouvu na energie jednoduše nevypoví, případně jen pod finanční sankcí,“ řekl Novinkám Kalvoda.

Podvodníci obyčejně lidem například tvrdí, že smlouva, kterou nabízejí, je nezávazná, i když ji podepíší. Anebo že se ani nejedná o smlouvu o zprostředkování, nýbrž třeba o připojení se k hromadné žalobě proti současnému dodavateli. Ve skutečnosti je to smlouva a je nevýhodná. Šmejdi v případě odstoupení od ní požadují vysoké penále.

Kalvoda se obává, že by pozměňovací návrh k novele otevřel dveře dalším šíbrům, kteří nejsou registrovaní a pod dohledem. „Nevypadá to na první pohled jako podomní prodej, ale je,“ podotkl.

Tipaři a podomní obchodníci

I podle ředitele strategie EGÚ Brno Michala Macenauera návrh rozvolňuje požadavek na registraci zprostředkovatelů dodávek energií.

„Vyjímá z této povinnosti příležitostné poskytování informací nebo dokumentů. Posiluje to šedou zónu a v důsledku to může opět posílit bestiální praxi podomních obchůzkářů. Komu to má prospět?“ řekl Novinkám.

Pokud podle něj někdo usiluje o minimalizaci nákladů na energie, má dostatek jiných informačních kanálů ať už na internetu, nebo v obchodních centrech dodavatelů, a může porovnávat konkrétní nabídky. „Obávám se, že zrovna toto rozvolnění není žádoucí a ceny ani náklady to v posledku nesníží,“ poznamenal Macenauer.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor s ním souhlasí. „Po letech snahy státní správy a legislativců očistit obchod s energiemi od energetických šmejdů by jim tento návrh mohl otevřít cestu zpět zadními vrátky,“ prohlásil.

Podle Gavora by se tím legalizovala činnost takzvaných tipařů, kteří budou moci opět chodit po domácnostech a pod záminkou porovnávání cen energií aktivně nabízet změny smluv energií.

„Zákazník bude mít pocit, že jde o nezávislé porovnávání cen, a přitom může jít o návrat podomního prodeje. Tímto návrhem se pustí na trh stovky podomních obchodníků a budou to opět stejní lidé, kvůli nimž se zaváděly obecní vyhlášky a kteří zneužívali jména státních institucí a zavedených energetických firem,“ dodal Gavor.

Drzost bez hranic. Levnější energie oživily šmejdy

Ekonomika

Důležitá novela

Člen představenstva společnosti Centropol Jiří Matoušek soudí, že další doplňky do novely zákona jsou škodlivé.

„V novele se řeší stabilizace přenosové sítě a ukládání energií a jsou v ní úpravy na ochranu spotřebitele nebo trhu. Je to hrozně důležitá novela a jakákoli nesouvisející změna ji rozbíjí,“ popsal Novinkám.

V roce 2019 podle jeho slov vznikla deklarace dodavatelů elektřiny a zemního plynu na ochranu spotřebitele, shromažďující pravidla, které dodavatelé začali dodržovat.

„Tam vznikla první nastavení, která se potom propsala do novely energetického zákona. Vznikla smysluplná regulace, jež nijak neomezuje trh, a nastavila registrace zprostředkovatelů u Energetického regulačního úřadu. Dnes přichází někdo, kdo říká, že by to chtěl zjemnit. Já nemám za dva roky jediný příklad, že bychom nemohli s někým spolupracovat, protože byl omezen stávající legislativou,“ dodal Matoušek.

Podle Energetického regulačního úřadu ale na návrhu nic škodlivého není. „Smyslem by nemělo být vytváření jakékoli šedé zóny v energetice, ostatně náš úřad proti praktikám nepoctivých zprostředkovatelů dlouhodobě bojuje a radí spotřebitelům, jak takzvaně nenaletět. A pokud už se tak stane, často s lidmi jejich problémy řeší,“ sdělil Novinkám mluvčí úřadu Jan Hamrník.

Lidé s tepelnými čerpadly a elektrokotli můžou příští rok ušetřit až dva tisíce

Ekonomika
Související témata:
Finanční zprostředkovatelé

Výběr článků

Načítám