Hlavní obsah

Přidáno letos dostala polovina zaměstnanců, nejčastěji o dva až pět tisíc

4:24
4:24

Poslechněte si tento článek

Téměř polovina zaměstnanců v Česku se letos dočkala navýšení mzdy nebo platu. Většině z nich stoupla mzda do pěti tisíc korun měsíčně. Větší růst je spíše výjimkou, vyplývá z průzkumu portálu Platy.cz.

Foto: Profimedia.cz

Finanční bonusy na konci roku dostávají lidé pracující hlavně ve finančních službách, IT a průmyslové výrobě. Ilustrační foto

Článek

Jen 15 procent zaměstnanců je s letošním navýšením výdělků spokojeno, větší část těch, kteří přidáno dostali, chtěla navýšení vyšší.

Co se týče finančních odměn na konci roku, 42 procent zaměstnanců je od svých zaměstnavatelů podle průzkumu nedostává vůbec, třinácti procentům bylo řečeno, že na ně letos nejsou prostředky.

Naopak pravidelně dostává finanční bonusy na konci roku 27 procent zaměstnanců a 18 procent je letos očekává, i když je od zaměstnavatelů nedostává pravidelně. Těšit se na ně mohou hlavně lidé pracující v IT, finančních službách a průmyslové výrobě.

„Firmy reagují na ekonomickou situaci a očekávání zaměstnanců rozdílně. Platy častěji zvyšují ty sektory, kde je vysoká konkurence o kvalifikovanou pracovní sílu,“ podotkl Miroslav Dravecký z portálu Platy.cz.

Anketa

Dostali jste letos v práci přidáno?
Ano, a nová výše mzdy mě uspokojila.
14,5 %
Ano, ale myslel/a jsem si, že dostanu víc.
15,4 %
Ne, výdělek mi zůstal stejný.
70,1 %
Celkem hlasovalo 337 čtenářů.

Průměrná nominální mzda v Česku v letošním třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o sedm procent na 45 412 korun. Při zohlednění inflace dosáhl růst mezd 4,6 procenta, reálná mzda tak rostla třetí čtvrtletí v řadě. To ale ještě ani zdaleka nepokrylo předchozí dva roky propadu, kdy Česko čelilo jedné z nejvyšších inflací v Evropě.

Podle analytiků teď kupní síla českých domácností odpovídá třetímu čtvrtletí roku 2018. „Očekává se, že v příštím roce porostou o něco rychlejším tempem především mzdy zaměstnanců v soukromé sféře, zejména na pozicích, kde je nedostatek pracovní síly pro specializované práce s přidanou hodnotou. Tito zaměstnanci už dnes mohou vydělávat nadprůměrně. Ale když je jich málo, tak tlak na zvýšení mezd bude vyšší,“ míní Dravecký.

Hospodářská komora předpokládá za letošek růst nominální průměrné mzdy o 6,3 procenta. „Díky tomu reálná průměrná mzda poroste tempem zhruba 3,8 procenta,“ řekl Novinkám mluvčí komory Jan Sotona.

Dodal, že napjatý trh práce staví zaměstnance do silné vyjednávací pozice. Poptávka po pracovní síle přitom navzdory slabšímu ekonomickému růstu zůstává podle něj relativně silná. „A silná zůstane i v příštím roce, kdy mzdy podle našich očekávání porostou také solidním tempem, a to jak v nominálním vyjádření o 5,6 procenta, tak v reálném o 3,2 procenta,“ dodal Sotona.

Se zvýšením mezd svým zaměstnancům počítají podle průzkumu komory dvě třetiny firem. Z nich třetina očekává, že mzdy zvýší o méně než pět procent. O více než pět procent mzdy zaměstnancům pravděpodobně vzrostou ve zhruba 32 procentech firem. Převážně se přitom bude jednat o růst v intervalu pět až deset procent. Přidávat nad 10 procent se chystá jen 2,2 procenta firem.

Kde si polepší nejvíce

Nejvyšší zastoupení firem plánujících zvyšovat zaměstnancům mzdy je ve zpracovatelském průmyslu. Ve stavebnictví a službách mzdy porostou přibližně ve dvou třetinách firem.

Z analýzy Comp&Ben Asociace, která sdružuje na českém trhu klíčové zaměstnavatele a zabývá se analýzou mezd a systémy odměňování, vyplývá, že mzdy v komerční sféře by se příští rok měly zvýšit v průměru o 4,5 procenta. Více než šest procent chce přidat sedmina firem.

„Nejvíce si polepší technické provozní pozice s růstem o 4,7 procenta a specialisté se 4,6 procenta, kterých je na trhu nedostatek. Nejméně dostane přidáno top management, a to o 4,1 procenta. Dynamika mzdového trhu se začíná pomalu stabilizovat a neočekáváme rychlejší tempo růstu. Jedinou výjimkou mohou být některé specializované pozice,“ uvedl ředitel Comp&Ben Asociace Tomáš Jurčík.

Německé výdělky? Stát škudlí a firmy přidávají jen pár procent

Ekonomika
Související témata:

Výběr článků

Načítám