Článek
„Myslím si, že naprostá většina poslanců a poslankyň je přesvědčena o tom, že to je správný krok,“ prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Ve druhém čtení předlohy by poslanci mohli podle ní pokračovat ve středu ráno.
Ve sněmovním systému už jsou k novele více než dvě desítky pozměňovacích návrhů, poslanci ale zatím stihli představit jen dva z nich. Koalice pirátů a starostů chce důchodcům jednorázově přidat 1000 korun. Peníze plánuje získat úpravou zákona o střetu zájmů tak, aby zabránil společnostem, jejichž vlastníkem je člen vlády, čerpat veřejné peníze. Úprava míří na premiéra Andreje Babiše (ANO) a holding Agrofert.
Růst penzí nad valorizaci z minulých let bude stát 100 miliard, řekla šéfka rozpočtové rady
„Výhodou návrhu je, že jednoznačně pojmenovává zdroje,“ uvedl předseda pirátských poslanců Jakub Michálek.
„Rozumím tomu, je volební kampaň, najednou jste si vzpomněli na důchodce,“ reagoval Milan Feranec z ANO.
SPD, jak uvedla poslankyně hnutí Lucie Šafránková, by penzistům s důchody pod 15 tisíc korun přidala dalších 500 korun. „Maximálně však tak, aby po tomto navýšení činila celková výše příjmu ze všech důchodů, na které má jejich jednotlivý příjemce nárok, nejvýše 15 000 korun měsíčně,“ řekla Šafránková.
Jurečka: Nižší důchody exponentům minulého režimu
Pozornost už dříve vzbudil pozměňovací návrh šéfa lidovců Mariana Jurečky o snížení důchodů exponentů někdejšího komunistického režimu.
Zvýšení o 300 Kč
Měsíční penze by podle zákonných pravidel měly vzrůst od ledna podle dosavadních propočtů v průměru o 458 korun. Dalších 300 korun navíc by mělo podle předlohy putovat všem důchodcům do zásluhové části jejich důchodu. Navýšení by tak bylo trvalé a částka by každý další rok při valorizaci o určité procento rostla.
Ke konci letošního prvního čtvrtletí činila průměrná starobní penze 15 351 korun. Příští rok by to mělo být 16 195 korun.