Článek
„V nových ohniscích se nachází celkem více než 4000 kusů skotu. Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy,“ uvedl za veterinární správu Petr Majer.
V Ústeckém kraji veterináři potvrdili nákazu v chovu v obci Choratice, v Plzeňském kraji jde o chovy v obcích Újezd, Nahý Újezdec a Dešenice. Ohniska přibyla také v obci Volfartice, Jezvé, Andělka a Předlánce v Libereckém kraji, v Karlovarském kraji jde o obce Nežichov, Trojmezí, Pastviny, Bochov, Odrava, Poutnov, Bražec a Malý Hlavákov.
Podle Majera zjistili veterináři většinu nově potvrzených případů na základě mimořádných veterinárních opatření, která ukládají povinnost před přesunem zvířat z chovu v pásmu odebrat vzorky onemocnění. „Je tedy patrné, že mimořádná veterinární opatření fungují a brání přesunům nakažených zvířat do dosud zdravých chovů,“ dodal Majer.
Státní veterinární správa v září v reakci na vývoj nákazy rozšířila ochranné pásmo kolem ohnisek katarální horečky ovcí o 15 000 kilometrů čtverečních, aktuálně zabírá více než 33 000 kilometrů čtverečních. Nová ohniska ale zatím výměru ani aktuálně platná mimořádná opatření neovlivnila.
Příznaky katarální horečky u zvířat
U ovcí je typickým příznakem vytékání zvýšeného množství hnisavého sekretu z dutiny nosní. V dalších stadiích onemocnění získává jazyk charakteristickou modrofialovou barvu a volně visí z ústní dutiny. Podle tohoto příznaku dostala nemoc rovněž název bluetongue - modrý jazyk.
U zvířat se mohou vyskytnout rovněž otoky zvláště ve slabinách, dochází k degeneraci svalstva a u ovcí k vypadávání vlny. Zvířata se odmítají pohybovat a leží. I když úmrtnost u tohoto onemocnění není vysoká, zvířata se uzdravují velmi pomalu.
Přenášejí ji tiplíci
Onemocnění, které postihuje také kozy a skot, se do Česka vrátilo počátkem září po 15 letech. Není přenosné na člověka. Veterinární správa ale už dříve uvedla, že hrozí rozšíření do dalších chovů. Nákaza se šíří i v řadě dalších evropských zemí.
Katarální horečka ovcí je virové onemocnění domácích a divoce žijících přežvýkavců. U skotu se většinou nevyskytují klinické příznaky. Onemocnění přenáší krev sající hmyz, konkrétně tiplíci. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevuje krvácení a vředy. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve zdůraznil, že není nutné zvířata plošně utrácet.