Článek
„Na jednom z oblastních inspektorátů jsme loni měli hlášených čtrnáct smrtelných pracovních úrazů, ale dostali jsme se k dalším třem, které nebyly hlášeny,“ řekl generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Martin Melecký. Důvodem je například to, že člověk pracoval ve firmě načerno, nebo i to, že není hned jasné, kdo jej ve skutečnosti zaměstnával. To se týká především agenturních zaměstnanců.
Zaměstnanci inspektorátu se o nenahlášených smrtelných pracovních úrazech dozvěděli prostřednictvím médií či policie.
„Obrátila se na nás policie a řekla nám, že se na stavbě stal pracovní úraz a zemřel tam člověk,“ popsal Melecký jeden z případů. Inspekci ale úraz nikdo nehlásil. Sami stavbyvedoucí se pak inspektorů ptali, zda už se k zemřelému zaměstnanci někdo přihlásil. Nebylo totiž jasné, která z firem v řetězci, které si zaměstnance pronajímaly, jej skutečně zaměstnává.
Anketa
Celkem loni bylo nahlášeno 35 706 pracovních úrazů, z toho 753 vážných. Tedy zhruba podobně jako v roce 2022. Zranění pracovníci i jejich pozůstalí mají nárok na náhradu škody za úraz a případně na rentu za sníženou pracovní schopnost či úmrtí živitele.
Inspekce loni odhalila 2801 nelegálně nebo načerno zaměstnaných lidí. To je o 240 více než rok předtím. Inspektoři uložili pokuty v souhrnné výši přesahující 134 milionů korun. Za zastřené zaměstnávání pak padly pokuty za takřka 117 milionů.