Článek
Evropský průkaz umožňuje čerpat zdravotní péči za stejných podmínek jako místní občané například v zemích Evropské unie, dále pak na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku, Švýcarsku a Velké Británii.
„Ve výše zmíněných zemích s ním má člověk nárok na nezbytnou zdravotní péči, a to za stejných podmínek jako místní pojištěnci,“ řekla mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.
„Pokud ale v některé zemi vyžadují finanční spoluúčast pacienta nebo úhradu registračních poplatků za vyšetření, pobyt v nemocnici a podobně, budou je vyžadovat i od cizince s průkazem EHIC. V každé zemi platí jiná pravidla a právní předpisy, od těch českých se mohou i výrazně lišit,“ varovala před možným problémem.
Celoroční cestovní pojištění může při opakovaných cestách vyjít levněji než jednorázové
Evropský průkaz navíc pokryje nutnou a neodkladnou péči, nikoli plánovanou či preventivní. Nezahrnuje případnou spoluúčast, poplatky, letecký transport, zásah horské služby či náklady na transport zpět do Česka.
„Tyto výdaje nekryje veřejné zdravotní pojištění,“ upřesnila Plívová s tím, že tyto náklady mohou být hrazeny komerčním cestovním pojištěním, pokud ho má člověk sjednáno.
Při využití evropského průkazu je také nutné, aby zdravotní péče byla poskytnuta ve zdravotnickém zařízení, které je napojené na veřejný systém. Nesmí jít například o soukromou kliniku.
U soukromé kliniky lze žádat náhradu
Pokud by byla pacientovi poskytnuta zdravotní péče v zahraničí v soukromém zdravotnickém zařízení nenapojeném na systém veřejného zdravotního pojištění a neměl by uzavřené komerční cestovní pojištění, musí ji uhradit sám.
„Po návratu může zažádat u své zdravotní pojišťovny o náhradu nákladů. Má to však svá pravidla – refundace je možná pouze do výše, která by byla českou zdravotní pojišťovnou hrazena při poskytnutí těchto zdravotních služeb na území Česka,“ dodala Plívová.
K žádosti je třeba doložit potvrzení o úhradě a veškeré doklady o poskytnutých zdravotních službách. Žádost je následně projednána ve správním řízení a v případě splnění zákonných podmínek pak může být člověku vynaložená částka uhrazena.
Vedle výše zmíněných lze průkaz použít i v některých dalších zemích, s nimiž má Česko uzavřeny příslušné smlouvy, například v Severní Makedonii a Srbsku. Pro Černou Horu, Turecko, Albánii, Tunisko a Bosnu a Hercegovinu je nutné mít speciální formuláře, které lze získat na pobočce zdravotní pojišťovny.