Hlavní obsah

Při koupi domů a bytů se přihazují statisíce

Právo, Jindřich Ginter

Inzerovaná cena je sice 4 750 000 korun, ale rovnou říkám, že dva zájemci, kteří přišli před vámi, už nabízejí lehce přes 4,8 milionu. Tato slova zazněla nedávno z úst makléřky při prohlídce bytu 2+1, 52 m2 s balkonkem v cihlovém domě z 60. let v pražských Záběhlicích. Dnes je to běžná situace prakticky všude. Zájemci o byty, domy, chalupy i pozemky se přeplácejí o statisíce.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ilustrační foto

Článek

Pražský příběh to ilustruje výmluvně. „Záběhlice nám připadaly dobré, blízko je obchod, dopravní tepny, a přitom ulice je klidná, na kopečku. Nabídli jsme tedy 4,9 milionu korun, to byl náš absolutní strop,“ popsal Právu otec rodiny, která se o byt zajímala.

Počkají si a zvýší cenu

Makléřka jim na vyšší nabídku řekla, že se jim ještě ozve a že realitní kancelář vybere nejvyšší nabídku, až skončí druhé kolo prohlídek. Rodina s koupí už ani nepočítala a rozhlížela se po jiném bytu, když makléřka za týden volala znovu a oznámila, že nakonec rodinu vybrali. „Byl zde sice ještě jeden zájemce, který nabídl rovněž 4,9 milionu korun, ale čerpal by hypotéku, a tak jsme dali přednost klientům s hotovostí,“ oznámila.

Na reality se stále častěji dá jít pouze s mobilem v ruce

Finance

Rodina měla dost prostředků, jelikož z komplikovaného dědictví prodala dům u Prahy ve spoluvlastnictví. Nutno ale dodat, že ne všichni prodejci upřednostní kupující s hotovostí. Někdy, hlavně u rodinných domů, nespěchají a klidně si počkají dva tři měsíce, než si jiný zájemce vyřídí hypotéku. Zaplatí ale vyšší cenu než ten, kdo chtěl koupit hned a za hotové.

To, jak razantně nemovitosti zdražují, ukázal i záběhlický byt. Když právník kupujících získal z katastru kupní smlouvu, dočetl se v ní, že realitní společnost byt před půl rokem koupila z insolvence o celý milion levněji – za 3,9 milionu. Byt dali jen vymalovat a nechali položit nové podlahy, jelikož zde dříve došlo k menšímu požáru. Tyto opravy šly ovšem z pojistky předchozího obyvatele. Na kupujících bylo, aby si za dalších zhruba 200 tisíc Kč opravili toaletu a koupelnu. A chalupy na horách nebo pozemky? Zájemci z místa přihazují půl milionu i více.

Počty realitních převodů klesly

Finance

Dnes je zcela běžné, že realitka v nabídce upozorňuje, že v případě více zájemců proběhne prodej formou aukce, třeba i přes internet na dálku. Bere nejvyšší nabídku. Je třeba ale mít se na pozoru: ne každý, kdo se přihlásí a zvyšuje cenu, musí být skutečný zájemce. Jako se to stalo u nedávné elektronické aukce jedné chalupy v Českém Švýcarsku. Soutěžily v ní dvě desítky lidí a po půl hodině někdo začal přihazovat třikrát tolik, než bylo nutné. Cena se vyšponovala o bezmála milion korun. Obecně se podle serveru GarantovanyNajem.cz přeplácí u třiceti procent prodávaných nemovitostí, přičemž ceny se navyšují o dvě až šest procent z inzerované ceny.

K přeplácení dochází nejčastěji právě v případech, kdy se nemovitost nakupuje formou aukcí či obálkových metod, kdy zájemci jednorázově nabízejí maximální částku, kterou jsou ochotni zaplatit. Už léta dochází i k porušování rezervačních smluv. Jedna rodina nedávno uzavřela rezervační smlouvu na srub s loukami a lesy u řeky Svratky nedaleko Poličky za 14 milionů korun. Jenže najednou prodávající oznámil, že rezervační poplatek kupujícím vrátí zpět a zaplatí jim i smluvní pokutu. Důvod: našel kupujícího ochotného zaplatit 17 milionů.

Výběr článků

Načítám