Článek
Spojené státy, které jsou lídrem v této oblasti, sice nedoháníme, nicméně pokud jde o trend, pak jsme na stejné vlně.
„Lídrem vývoje je Amerika s patnácti procenty podílu e-knih na knižním trhu. Existují žánry, třeba beletrie, u nichž se při vydání nového titulu prodává víc než polovina digitálně. Jak rychle tento trend bude postupovat v Evropě, to netuším. Německo hovoří o nějakých pěti šesti procentech podílu e-knih,“ řekl Právu Andreas Kaulfuss, ředitel Euromedias Group.
Palmknihy, Kosmas, eReading a iBookstore, čtveřice největších českých prodejců e-knih, hlásí prodejní rekordy. Za první pololetí letošního roku si jejich zákazníci koupili přes 62 tisíc elektronických knížek. Zmíněné období tak bylo pro tuzemské distributory e-knih velmi úspěšné. Někteří prodali i více než dvojnásobek toho co za celý loňský rok. Přitom v červenci pozitivní trend pokračoval.
První e-knihy jen o informatice
Myšlenka zavedení elektronických knih se objevila už v roce 1971. Tehdy založil Američan Michael S. Hart (zemřel v roce 2011) Projekt Gutenberg. Šlo o dobrovolnickou skupinu lidí snažících se digitalizovat, archivovat a distribuovat kulturní díla.
První elektronické knihy se ale zaměřovaly pouze na obory související s počítači. V roce 1998 začaly americké knihovny nabízet e-knihy zdarma jako doplňkovou službu na svých webových stránkách. Tehdy je ale ještě nebylo možné stáhnout. To v praxi lze až od roku 2003. V roce 2010 pak v Americe nabízelo půjčování elektronických knih 66 procent knihoven.