Článek
Rozpočet počítá se schodkem 241 miliard korun. Kritici ale upozorňují, že k jeho naplnění mohou chybět desítky miliard.
Výhrady k rozpočtu má nadále i Pavel. Podepsal jej podle svých slov proto, že od premiéra Petra Fialy a ministra financí Zbyňka Stanjury (oba ODS) dostal osobní garanci, že vláda příští rok plánovaný schodek 241 miliard dodrží a nedojde k porušení zákona o rozpočtové odpovědnosti. „Za tuto garanci ponese vláda politickou i morální odpovědnost,“ dodal.
Vláda je podle expertů příliš optimistická v očekávání výnosů z emisních povolenek nebo příjmů z dividend od firem s majetkovou účastí státu. V rozpočtu na příští rok také chybí přes dvacet miliard korun na podporu obnovitelných zdrojů energie. Nedořešené zůstává i financování platů nepedagogických pracovníků od příštího školního roku.
V rozpočtu jsou díry za 43 miliard, vláda to bagatelizuje, říká prezidentův poradce Marek
Pavel ale poukázal na vymezení ústavních kompetencí. „Rozpočtová politika je výsostnou oblastí vlády, za kterou nese odpovědnost před Poslaneckou sněmovnou a kterou určuje směr vlastní politiky a priority. Mé výhrady k předkládanému návrhu směřují k tomu, že část předpokládaných příjmů a výdajů není realistická,“ uvedl prezident.
Prezidentův ekonomický poradce David Marek Novinkám v listopadu řekl, že v návrhu jsou díry ve výši 43 miliard korun, kvůli nimž doporučuje hlavě státu rozpočet nepodepsat.
„V celkovém objemu státních financí se sice nejedná o sumu nejvýznamnější, ale jsem přesvědčen, že státní rozpočet musí odpovídat pravidlům a zvyklostem a být pravdivý a maximálně důvěryhodný v každé své položce,“ prohlásil nyní Pavel.
Bylo by snadné udělat silné gesto, když je zřejmé, že mé veto sněmovna přehlasuje. Považoval jsem ale za prospěšnější, aby nedostatky, na které jsem vládu upozorňoval, byly nějakým způsobem napraveny. S premiérem a ministrem financí jsem proto jednal a dostal jejich osobní… pic.twitter.com/FwWSfuCHn9
— Petr Pavel (@prezidentpavel) December 17, 2024
Prezident dále argumentoval, že ani odmítnutí zákona by nejspíš nepřineslo jeho úpravy. „Jestliže bych využil práva vetovat zákon o státním rozpočtu, Poslanecká sněmovna má možnost jej přehlasovat. Rozpočet by tak platil opět ve vládou navržené podobě. Úpravy rozpočtu by tak byly možné pouze v situaci, že by Sněmovna veto nepřehlasovala. V takovém případě by musel celý legislativní proces proběhnout znovu, což by znamenalo delší rozpočtové provizorium,“ podotkl.
Současně ocenil, že vláda začala před třemi lety konsolidovat veřejné finance a že rozpočet pro rok 2025, přestože jde o rok volební, „není rozhazovačný, slibuje významné investice a počítá se závazky na obranu země i vyššími výdaji na vědu a výzkum“.
Veřejné finance nicméně podle prezidenta stále nejsou stabilizovány a jejich deficit je vysoký. Nynější Fialova vláda i ta příští podle něj musí v konsolidaci pokračovat, zároveň by ovšem měly posilovat investice do výzkumu, vzdělávání, energetiky či do dopravní a digitální infrastruktury.
Premiér Fiala i šéf státní kasy Stanjura za rozpočtem stojí. Případné výpadky příjmů, pokud by k nim došlo, chtějí nahradit škrty ve výdajích.
Pavel se vládě montuje do rozpočtu. Vetem hrozí jako první prezident
„Mou zodpovědností jako ministra financí je dodržet plánovaný deficit v roce 2025 tak, jak se to současné vládě podařilo ve všech předchozích letech,“ prohlásil v reakci na prezidentovo rozhodnutí Stanjura.
Rozpočet podle něj odráží všechny hlavní priority vlády, když je proinvestiční, víc peněz jde na vzdělání a stát plní zákonný závazek ve výši dvou procent HDP na obranu.
Výtky trvají
Opozice i většina ekonomů včetně Národní rozpočtové rady ale rozpočet stále kritizují za jeho zjevné nedostatky. Stále v něm například chybí přes dvacet miliard na podporu obnovitelných zdrojů energie.
„Pokud by se ukázalo, že částka vyčleněná na to není dostatečná, přijde resort financí s úsporami v jiných oblastech a částku na podporu obnovitelných zdrojů energie zvýší. Z jakých kapitol, to je v tuto chvíli předčasné. Rozhodně to ale nebude z prostředků vyčleněných na investice,“ řekl k tomu v úterý Novinkám Ondřej Macura z tiskového oddělení ministerstva.
Připomněl pak, že minulý týden prošla Sněmovnou novela energetického zákona i s pozměňovacími návrhy. Ty zavádějí individuální kontroly majitelů solárních instalací s výkonem nad 30 kilowattů připojených do sítě v letech 2009 a 2010, kteří čerpají dotace, tedy veřejnou podporu od státu z peněz daňových poplatníků.