Hlavní obsah

Převrat v Sýrii cenami ropy nehýbe

Cena severomořské ropy Brent v pondělí stoupla o dolar na 72 dolarů za barel. Víkendové události, kdy v Sýrii padl režim prezidenta Bašára Asada, se tak do trhu s ropou zatím nepromítly.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

„Aktuální situace ropný trh příliš nevzrušuje, mnohem důležitější je stav celosvětové poptávky. Trh teď nepočítá s tím, že by se situace v Sýrii nějak dále vymkla z rukou a že by se do ní zapojila jiná země,“ řekl Novinkám analytik společnosti Purple Trading Petr Lajsek.

„Situace je nepřehledná, nevíme, co od nového syrského režimu očekávat,“ sdělil Novinkám hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Lajsek doplnil, že ropná produkce Sýrie je kvůli dlouhotrvajícímu konfliktu omezená. Před válkou Sýrie produkovala kolem 380 tisíc barelů ropy denně, ale od roku 2011 se produkce snížila na přibližně 25 až 30 tisíc barelů denně.

Neděla: Benzin ani nafta kvůli výpadku ropy z Družby nezdraží

Ekonomika

„Aktuální produkce je pak kolem 40 tisíc barelů ropy denně, z nich však prakticky nic neputuje na export. Sýrie je tak z tohoto pohledu nepříliš důležitou zemí. Pokud by však nový režim dokázal zvýšit těžbu, která může být i desetinásobná, byla by to dobrá zpráva pro všechny řidiče,“ uvedl.

Nabídka ropy by se na trhu zvýšila, což by mohlo snížit cenu pohonných hmot. Aktuální situace je ale podle něj nevyzpytatelná a s růstem produkce v Sýrii se nedá počítat.

Čína podle Lajska opět zveřejnila velmi nízkou inflaci, tamní ekonomika tak není v ideálním stavu a největší světový dovozce ropy by mohl představit další stimulační balíčky včetně snížení úrokových sazeb. „To by mohlo rozproudit čínskou ekonomiku a zvýšit poptávku po ropě. Kvůli tomu by její cena mohla krátkodobě růst,“ uvedl.

Benzin i nafta budou stagnovat

Ceny pohonných hmot v Česku teď podle Křečka budou stagnovat. „Od začátku prosince do neděle podražil Natural 95 z průměrných 35,66 Kč jen o dva haléře a nafta z 34,70 na 34,98 Kč, tedy o 28 haléřů,“ popsal.

U nafty je podle něj otázkou, zda se do zdražení nepromítla situace z minulého týdne, kdy ve středu přestala do Česka proudit ropovodem Družba ruská ropa. Dodávky byly ale v pátek obnoveny.

Teď očekává, že se budou ceny obou paliv srovnávat. „Sbližování cen benzinu a nafty je pro zimní období typické, protože v některých zemích se topná nafta využívá pro agregáty na výrobu tepla, a to zvyšuje poptávku, což se odráží v rostoucích cenách nafty. Je možné, že v lednu a únoru bude nafta dražší než benzin, jako tomu bylo i v minulých letech,“ dodal.

Stagnaci předpovídá i Lajsek, když u benzinu může dojít i k mírnému zlevnění.

„Na burze v Rotterdamu totiž jeho cena od půlky listopadu padá. Naftu na vyšších úrovních udržuje růst poptávky na topné účely. Do konce roku nás však nečekají nějaké výrazné cenové výkyvy pohonných hmot,“ dodal.

Jako největší riziko pro růst cen pohonných hmot vidí Křeček kurz koruny k americkému dolaru. „Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem měl dolar výraznou tendenci posilovat. Pokud zavede cla na dovoz na tamní trh, povede to ke zvýšení cen v USA, a to zpomalí tempo snižování úrokových sazeb. To by znamenalo další posilování dolaru a prodražování nákupů ropy, která se v dolarech obchoduje.

Benzin a nafta z ruské ropy v Česku končí

Ekonomika
Související témata:

Výběr článků

Načítám