Článek
„My jsme rozhodli tak, že jsme rozsudek soudu prvního stupně potvrdili,“ uvedl ve středu mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.
OKD a Asental uzavřely v roce 2014 kupní smlouvu a směnnou smlouvu týkající se pozemků a nemovitostí v Karviné. Podle žaloby ale šlo o právní úkon bez přiměřeného protiplnění, který byl učiněn ve prospěch osoby, jež byla s OKD v koncernu. OKD a Asental tehdy měly stejného majitele. Podle soudu se to ale neprokázalo.
Realitní transakce byla podle žaloby navíc provedena v době, kdy už firma byla v úpadku. Louda proto žádal soud, aby smlouvy prohlásil za právně neúčinné. Kromě toho by Asental měl vyplatit OKD více než 19 milionů korun.
Insolvenční správce v žalobě uvedl, že z prostého porovnání nemovitostí, jichž se týkala směnná smlouva, je zřejmé, že společnost Asental získala směnou lukrativnější pozemky než OKD. Asental získal například pozemky uprostřed golfového hřiště Lipiny nebo v plánované rekreační oblasti Darkovského moře, zatímco OKD nabylo například zanedbaný areál zámku v Doubravě.
Žaloby o desítky miliard
Firma OKD skončila v úpadku v roce 2016. Stovky jejích věřitelů přihlásily u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, Louda ovšem pohledávky týkající se většiny této částky popřel. Další žalobu podali Louda a OKD na bývalé majitele firmy, po nichž chtějí vrátit desítky miliard korun, které si vyplatili jako dividendy.
Černouhelné doly, v nichž pracuje přes 9000 lidí, loni prostřednictvím své společnosti Prisko převzal stát. Původní společnost OKD změnila název na Správa pohledávek OKD a zůstaly v ní jen pohledávky za bývalými majiteli a závazky vzniklé předtím, než se firma dostala do úpadku.
OKD čeká postupný útlum těžby. Společnost začala tento měsíc ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku zasypávat první z uzavřených jam někdejšího černouhelného Dolu Paskov.