Článek
„Služby budou dostupné na Portálu dopravy v první fázi pouze pro fyzické osoby. Pracujeme ale na tom, abychom všechny služby nabídli firmám nebo umožnili on-line udělení plných mocí. Vše chceme stihnout do konce tohoto roku,“ řekl Novinkám a Právu mluvčí ministerstva František Jemelka.
Přes Portál dopravy, kam se člověk přihlásí například s pomocí bankovní identity, bude možné požádat o převod auta na jinou osobu, registraci vozu po koupi v Česku nebo dovozu ze zahraničí, případně o vydání další registrační značky na nosič kol.
„Všechny známé údaje o vás a vašem vozidle se automaticky předvyplní, podání žádosti bude rychlejší,“ popsal výhody mluvčí.
Řidiči senioři s sebou musí vozit lékařské potvrzení
Při elektronické žádosti bude také o pětinu nižší správní poplatek. Ten teď při registraci či převodu vozidla na úřadech činí 800 korun.
Nově půjde rovněž hlásit například vyřazení vozidla z provozu nebo oznámit ztrátu, zničení nebo odcizení registrační značky vozidla. Při ztrátě či odcizení bude možné požádat také o vydání nového osvědčení o registraci vozu.
Dalšími novinkami je digitální výpis všech dříve vlastněných či provozovaných vozidel dané osoby nebo výpis technických údajů vozidla včetně dalších záznamů, například alternativních rozměrů pneumatik.
Oznámení o bodech už funguje
V souvislosti s rušením velkých technických průkazů od začátku roku čelilo ministerstvo dopravy kritice, protože část údajů chyběla v databázích on-line. Kdo přišel na kontrolu STK bez velkého techničáku, mohl mít problém a třeba kvůli alternativním rozměrům kol muset kontrolu opakovat.
Velký techničák skončí
Ministerstvo přiznalo, že chyba vznikla při ručním přepisu. Problém řeší a chybějící údaje úředníci do databáze průběžně doplňují.
Začala už také plně fungovat aplikace eTechničák pro telefony s Androidem, na kterou se čekalo. Dříve fungovala jen pro systém Applu. Stejně se ale vyplatí velký technický průkaz mít s sebou, respektive si ho ofotit, což dělají i na STK.
„Zásadní je, že velké technické průkazy se nevybírají plošně, ale jen při změnách údajů v registru vozidel. Do té doby zůstávají platné a neodeberou jej ani na STK,“ upozornil úřad na svém webu, kde popisuje řešení různých modelových situací.
Velký technický průkaz tak nebudou mít jen ti, kdo si kupují vozidlo nebo žádají o úpravu informací, například o zapsání přívěsného vozíku. Existuje i možnost požádat úřad o vydání zneplatněného techničáku, pokud si jej chce ponechat třeba majitel historického vozidla.
Registr vozidel funguje on-line už několik let, ale jen pro vybrané úkony. Přes Portál dopravy si lidé mohou například zažádat o výměnu řidičáku a zjistit stav svého bodového konta. Funguje i zasílání oznámení o změně bodového konta na e-mail nebo pomocí SMS. Tato služba běží od začátku ledna.