Hlavní obsah

Přetoky elektřiny z Německa stojí ČR desítky miliónů ročně

Právo, Martin Procházka

Vyrovnání neplánovaných přetoků elektřiny z německých větrných elektráren přišlo loni provozovatele přenosové soustavy v Česku, společnost ČEPS, na téměř 90 miliónů korun. Je to o polovinu více než v roce 2014, kdy musel ČEPS vynaložit 60 miliónů korun. ČEPS navíc kvůli ochraně české přenosové soustavy staví v Hradci u Kadaně transformátory za dvě miliardy korun. Právu to řekla mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Přenosovou soustavou loni přeteklo rekordní množství elektřiny, meziročně o 40 procent více. Naopak výrazně nižší byl v roce 2015 vývoz elektřiny, který meziročně klesl o čtvrtinu. „Výrazně v loňském roce narostly fyzické hodnoty toků přes naši přenosovou soustavu, nikoli obchodní exporty a importy. Jedná se o neplánované přetoky elektrické energie způsobené často vysokou výrobou větrných elektráren na severu Německa, která směřovala na jih a východ Evropy,“ uvedl šéf ČEPS Vladimír Tošovský.

Rostoucí tranzitní zatížení neplánovanými toky má podle mluvčí Peterové negativní vliv nejen na bezpečnost provozu, ale i na ztráty v naší soustavě. Ty v loňském roce činily 1007 GWh, asi o 20 procent více než v roce 2014.

„Pro zajištění bezpečného provozu sítě se používají různá nápravná opatření, mimo jiné i drahé mezinárodní redispečinky. Abychom zmírnili rizika vyplývající z těchto situací, je po vyčerpání všech vnitřních možností nutné přijímat i vícestranná nákladná opatření,“ uvedl místopředseda ČEPS Miroslav Vrba.

Transformátory za miliardy

Miliardová stavba transformátorů, které budou českou soustavu chránit, začala loni na jaře a měla by být dokončena na konci letošního roku.

Velké fyzické toky z Německa a přes polskou soustavu měly souvislost s nižším exportem České republiky. Ten vloni oproti roku 2014 klesl téměř o 4 TWh na 12,5 TWh. Během 18 dní v období od 1. 9. do 30. 11. 2015, celkem na 96 hodin, se Česko stalo dokonce čistým dovozcem elektrické energie. Import se realizoval zejména z Německa a z Rakouska.

Nejsou to žádné dramatické importy

„Nejednalo se o žádné dramatické importy. Důvodů bylo několik: překlenutí neplánovaných výpadků velkých zdrojů a ekonomické důvody, kdy se obchodníkům vyplatí dovézt elektřinu místo provozování dražších zdrojů v ČR,“ uvedl Vrba.

Celkem vyrobily všechny zdroje v Česku za loňský rok téměř 84 TWh elektrické energie. Rekordní byla výroba v přečerpávacích vodních elektrárnách, která stoupla meziročně o více než 20 procent na 1266 GWh. Vzrostla i produkce fotovoltaických elektráren, a to asi o šest procent na více než 2,2 TWh.

Výběr článků

Načítám