Hlavní obsah

Přes sto tisíc Evropanů podepsalo petici za zrušení roamingových poplatků, další přibývají

Novinky, tov

Přes 113 tisíc lidí už v EU podepsalo petici proti poplatkům za roaming. Tu spustily evropské spotřebitelské organizace, kterým se nelíbí, že Evropská komise neustále mění termín zrušení poplatků. Upozornil na to spotřebitelský časopis dTest, jenž petici také podporuje.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Evropské spotřebitelské organizace nesouhlasí s tím, že plánované zrušení roamingových poplatků bylo odsunuto na pozdější termín, než byl slibovaný prosinec letošního roku. Proto na začátku června nizozemská organizace Consumentenbond, francouzská UFC Que Choisir, španělská OCU, portugalská Deco a řecká Ekpizo spustily petici za zrušení poplatků k původně plánovanému termínu, tedy prosinci 2015.

Nejedná se zdaleka o první zdržení. „Nejprve měly poplatky za roaming skončit už v letošním roce, poté se měl jejich konec posunout na rok 2016. Nyní je zmiňován červen roku 2017,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Poslední hranice v EU

Plánované zrušení poplatků za roaming letos na jaře narazilo na odpor operátorů. Ti se obávají deformace trhu, kdy by třeba britský zákazník mohl využívat služeb bulharského operátora a za bulharské ceny, které jsou několikanásobně nižší než britské, i doma v Británii.

Spotřebitelské organizace argumentují, že dávno existuje infrastruktura pro to, aby volající platil za hovor stejně, ať volá z jakékoli země. Roaming považují za poslední existující hranici v Evropské unii.

„Kromě turistů škodí poplatky za roaming také lidem z příhraničních oblastí, studentům na zahraničních pobytech či pracovníkům v cestovním ruchu,“ uvádí text petice, kterou mohou lidé podpořit na webu.

Pomalu klesají

Minulý týden eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger slíbil, že Evropská komise udělá vše pro to, aby roamingové poplatky v zemích EU skončily od druhého čtvrtletí roku 2017. Tento týden se v Bruselu podařilo dosáhnout kompromisu, poplatky za roaming by měly skončit od června 2017. [celá zpráva]

„Otázkou samozřejmě zůstává, kolikrát se termín ještě posune a nakolik mu nyní můžeme věřit,“ říká Lukáš Zelený.

Poplatky za roaming za posledních pět let klesly přibližně o polovinu, to je podle spotřebitelských organizací ale nedostačující. Petice chce, aby Evropská unie zrušení roamingu neodsouvala.

Související témata:

Výběr článků

Načítám