Článek
Pojistky pojišťovny poskytly stovkám kanceláří, s několika stovkami dalších o pojištění ještě jednají. Kanceláře přitom musí být pojištěné proti úpadku již od 1. ledna 2004. V České republice dosud působilo více než tisíc cestovek.
Bez pojištění musí živnostenský úřad kanceláři odebrat koncesi. Pro některé to může znamenat konec jejich činnosti jako pořadatele zájezdů.
Nejčastěji cestovní kanceláře nesplňují podmínky minimálních třímiliónových ročních tržeb z prodeje zájezdů, působení na trhu v délce alespoň tří let a požadavky na vlastní jmění, které nesmí být záporné, řekl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.
"Odmítnout jsme museli přibližně třetinu zájemců o pojištění," doplnila mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. Zhruba deset až 12 procent zájezdů, které cestovní kanceláře u hoteliérů a dopravců objednaly na letošní letní sezónu a nabízejí je v katalozích, není podle ředitele analytické agentury Mag Consulting Jaromíra Beránka nyní pojištěno.
Problém mají především malé cestovky
Zákonné pojištění přitom nemají nyní uzavřeno spíše malé cestovky, které pořádají menší počty zájezdů. Velké cestovní kanceláře již prý pojistky většinou mají. Ceny pojištění cestovních kanceláří proti krachu na tento rok podle pojišťoven vesměs mírně stoupnou. Zdražení se může projevit v cenách zájezdů.
Důvodem zdražení pojistek je hlavně to, že zahraniční partneři poskytují pojišťovnám zajištění za méně výhodných podmínek, než měl pool, v němž pojišťovny pojištění cestovek dosud provozovaly společně.
Dostane-li se některá pojištěná cestovka do potíží, pojišťovna se postará o její klienty, kteří se už v té době na zájezdu v zahraničí nacházejí nebo kteří zaplatili cenu či zálohu za zájezd a na dovolenou teprve čekají.