Článek
Novelu ale ještě musejí schválit senátoři a podepsat prezident Platit začne dva měsíce poté, co se tak stane.
Kratší výpovědní doba
Výpovědní doba v současnosti začíná až prvním dnem následujícího měsíce. Nově ale odstartuje okamžikem výpovědi. U lidí, se kterými se zaměstnavatelé rozloučí začátkem měsíce, tak může být téměř o měsíc kratší než v současnosti.
Trvat by ale i nadále měla nejméně dva měsíce. Při propuštění kvůli porušování povinností a předpisů by se mohla zkrátit na měsíc. Nejméně měsíc by musel zůstat i pracovník, který podal výpověď po převzetí firmy jiným zaměstnavatelem. Pokud by dostal neplatnou výpověď, do vyřešení či řádného ukončení pracovního poměru by měl dostávat náhradu mzdy či platu a mít nárok na dovolenou.
Náhrady pro nemocné zaměstnance
Pokud bude pracovní poměr ukončen výpovědí nebo dohodou kvůli dlouhodobé zdravotní nezpůsobilosti zaměstnance vykonávat dosavadní práci v důsledku pracovního úrazu, nemoci z povolání nebo ohrožení touto nemocí, zaměstnanec v takových případech obdrží zvláštní náhradu, která bude hrazena ze zákonného pojištění zaměstnavatele. Výše této náhrady bude odpovídat současnému odstupnému, tedy dvanáctinásobku průměrného měsíčního výdělku.
Delší zkušební doba
V současnosti trvá u řadových zaměstnanců tři měsíce, u vedoucích pak šest. Nově se u těch prvních prodlouží na čtyři, u druhých na osm. Zaměstnanci se zaměstnavateli si ale podle ministerstva práce ve smlouvě i nadále budou moci sjednat kratší nebo žádnou zkušební lhůtu.
Změny v podporách
Od roku 2026 se má výrazně změnit struktura podpory v nezaměstnanosti. Zatímco nyní činí u většiny lidí podle věku v prvních dvou měsících maximálně 65 procent předchozích výdělků, nově to má být až 80 procent.
V posledním měsíci se ovšem sníží. Do 52 let tak bude nově činit v dalších dvou měsících padesát procent a poslední měsíc 40 procent namísto současných 45.
Změní se i věkové hranice u starších nezaměstnaných, kde je podpůrčí doba delší. První se posune z 50 až 55 let na 52 až 57 roků. Lidé zde budou dostávat podporu až osm měsíců. První tři měsíce u nich bude činit osmdesát procent, další tři měsíce padesát a poslední dva měsíce čtyřicet procent předchozí průměrné mzdy.
Poslední hranice se posune z 55 na 57 let. Zde bude podpůrčí doba jedenáct měsíců. První tři měsíce dosáhne osmdesáti procent předchozích výdělků, další tři měsíce padesáti a posledních pět měsíců čtyřiceti procent.
Nová výše maximální podpory
Maximální podpora, kterou mohou lidé dostat, se zvýší až na osmdesáti procent průměrné mzdy, což by v roce 2025 odpovídalo 36 086 Kč. Nyní je hranice na 58 procentech, při rekvalifikaci 65 procent celorepublikové průměrné mzdy. To je nyní 26 163 korun, při rekvalifikaci je to 29 320 Kč.
Novela také ruší snížení podpory pro lidi, kteří odešli ze zaměstnání sami nebo dohodou bez vážných důvodů. Ti v současnosti pobírají podporu ve výši 45 procent svého předchozího příjmu po celou podpůrčí dobu. Nově se jejich podmínky srovnají s těmi, kdo dostali výpověď.
Aby se zabránilo zneužívání opakovaného čerpání podpory uchazeči, kteří nevyčerpali celou podpůrčí dobu, bude prodloužena doba důchodového pojištění nutná pro získání nároku na novou podporu ze 6 na 9 měsíců. Pokud uchazeč nesplní tuto podmínku, bude podpora vyplácena pouze po zbývající dobu a v odpovídající výši.
Vyšší podpora pro lidi bez předchozích příjmů
Rodiče po rodičovské či lidé, kteří byli dlouhodobě nemocní, případně pečovali o nemohoucího člena rodiny budou po zařazení mezi uchazeče o zaměstnání dostávat od Úřadu práce více peněz.
V současnosti dostávají první dva měsíce patnáct procent průměrné celorepublikové mzdy, což je nyní 6767 korun. Další dva měsíce je to dvanáct procent, což v současnosti vychází na 5413 Kč. Zbytek podpůrčí doby je to pak jedenáct procent průměrné mzdy, tedy 4962 korun.
Nově budou první dva měsíce dostávat čtyřicet procent celorepublikového průměru, což by letos bylo 18 043 Kč. Další dva měsíce to klesne na dvacet procent, tedy nyní 9022 korun. Zbytek podpůrčí doby to bude patnáct procent celorepublikové průměrné mzdy. To je nyní 6767 korun.
Garance místa při rodičovské na dva roky
Zaměstnavatel bude muset matkám či otcům na rodičovské držet jejich původní místo do dvou let dítěte. Dosud platí nárok na stejné místo pouze v případě návratu hned z mateřské dovolené.
I nadále ale bude platit to, že firmy a instituce musejí držet rodičům místo do tří let věku dítěte. Jen je po dovršení druhého roku nemusejí vrátit do stejného oddělení a na stejnou pozici, kterou zastávali předtím.
Přivýdělek na rodičovské u původního zaměstnavatele
Nově zákoník práce umožní zaměstnancům, kteří čerpají rodičovskou dovolenou, vykonávat u téhož zaměstnavatele na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce stejný druh práce, jaký vykonávali před nástupem na tuto dovolenou.
Letní brigády už od čtrnácti let
Na brigádě o letních prázdninách si budou moci nově začít přivydělávat i čtrnáctiletí s písemným souhlasem rodičů, dosud to bylo možné od 15 let. A to i v případě, že dosud neukončili povinnou školní docházku. Děti ale budou moci vykonávat jen lehké práce. U mladých pod 15 let a u žáků a studentů do 18 let bude směna trvat nejvýš sedm hodin a týdenní pracovní doba maximálně 35 hodin.
Výdělek v cizí měně
Více pracovníků než nyní bude moci dostávat výdělek v eurech či jiné cizí měně. Dnes ji takto mohou pobírat lidé, pokud pracují v zahraničí. Nově mají tuto možnost získat i lidé v Česku, kteří třeba mají v zahraničí rodinu, pracují jako pendleři, jsou cizinci nebo mají jiné prokazatelné vazby k cizímu státu.
Odpočinek při mimořádných událostech
Při haváriích, živelních pohromách či mimořádných událostech se může odpočinek zaměstnanců mezi směnami zkrátit z osmi na šest hodin. Jedná se o situace, kdy je třeba jednat velmi rychle a ve veřejném zájmu – například při obnovení dodávky elektrické energie. Odpočinek bude zaměstnanci nahrazen následující den.
Výhoda pro státní zaměstnance
V oblasti veřejných služeb a správy dojde k rozšíření započitatelné praxe, jež ovlivňuje výši platů. Tedy jejich zařazení do platového stupně a následně i výši platového tarifu. Nově se do ní bude zahrnovat i doba péče o dospělou blízkou osobu, pokud je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni III nebo IV.