Hlavní obsah

PŘEHLEDNĚ: Trump otočil, svět reaguje. Jaká cla teď platí

4:41
4:41

Poslechněte si tento článek

Americký prezident Donald Trump předvedl ve středu další ze svých nepředvídatelných obratů. Ještě v úterý horečně obhajoval nová tvrdá cla na dovoz zboží takřka odkudkoli, aby o několik hodin později přišel s oznámením, že jejich platnost na 90 dní pozastavuje. Co tedy nyní vlastně platí?

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Donald Trump na snímku ze Západní Virginie při nástupu do Air Force One

Článek

Jaká cla nyní USA uplatňují?

Trump ponechal v platnosti plošná cla pro skoro celý svět. Jen místo různých, často velmi vysokých hodnot nyní pro všechny platí jednotná výše 10 procent. Výjimkou zůstává Čína, vůči níž Trump uplatňuje naopak ještě přísnější režim.

V platnosti zůstávají i dříve zavedená cla. Evropské unie se tedy nadále týká i dovozní 25procentní clo na hliník a ocel nebo stejně vysoké tarify na dovoz automobilů. Od 3. května Američané chtějí účtovat poplatek i za dovoz automobilových dílů.

Znamená to, že Trump cla snížil?

Desetiprocentní clo je stále výrazně větší zátěž, než na jakou byly světové ekonomiky dosud zvyklé. Pro představu, průměrná celní sazba Spojených států na dovoz z Evropské unie činila v minulém roce zhruba 3,3 procenta.

Co přimělo Trumpa k obratu?

Americký prezident oznámil dočasný odklon od své celní politiky po několika dnech propadů na burzách. Kvůli nim přišli o peníze jak běžní Američané, tak významní sponzoři Trumpovy Republikánské strany. Znepokojení vyjádřily i investiční banky, které varovaly před hrozbou recese. Stoupající výnosy amerických státních dluhopisů zase znamenaly, že si USA budou muset půjčovat dráž než dosud.

„Tohle je Trumpova kapitulace před trhy,“ glosoval to pro The Financial Times Andy Brenner, manažer investiční firmy NatAlliance Securities.

Čím krok zdůvodnil sám Trump?

Podle Trumpa projevilo více než 75 zemí ochotu jednat o nové podobě obchodních vztahů. Pauza má tak vytvořit prostor pro dosažení případných dohod.

Reagovala na rozhodnutí EU?

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová Trumpův obrat uvítala. EU je s USA nadále připravená jednat, přičemž unijním cílem jsou nulová vzájemná cla. „Jasné a předvídatelné podmínky jsou nezbytné pro fungování obchodu a dodavatelských řetězců,“ uvedla šéfka komise.

Evropská komise následně oznámila, že také EU o 90 dní odloží platnost protiopatření proti americkým clům na hliník a ocel, která měla začít platit 15. dubna.

Jaká pravidla nyní platí pro Čínu?

Pro Čínu platí výrazně přísnější celní režim. Cla na dovoz čínského zboží Trump ještě zpřísnil ze 104 procent na 125 procent. Prezident k tomu přistoupil krátce poté, co Peking reagoval na předchozí zvýšení cel odvetnými opatřeními.

Co na zvýšení cel říká Peking?

Čínský ministr obchodu Wang Wen-tchao ve čtvrtek Trumpovy kroky zkritizoval. USA podle něj ignorují fakt, že Spojené státy z mezinárodního obchodu dlouhodobě profitovaly.

Jak se tak vysoké clo počítá?

Čínské clo je vysoké i proto, že Trump vůči Pekingu postupoval přísně už dříve, než zvedl cla zbytku světa. Plošné tarify z minulého týdne, které v případě Číny postupně vystoupaly na 105 procent, se přidaly k dosavadnímu 20procentnímu clu. Tak ve výsledku vznikla sazba 125 procent. Ta se počítá z hodnoty zboží a dalších nákladů například na přepravu zboží nebo jeho pojištění.

Jsou po Trumpově rozhodnutí obchodní války minulostí?

Ačkoli burzy reagovaly na zprávu výrazným růstem, nejistota, kterou Trump svým chováním vyvolal, zůstává obrovská. To může americkou i světovou ekonomiku v budoucnu dále ohrožovat. „Odborná literatura naznačuje, že efekt nejistoty může být stejně špatný jako cla,“ konstatoval Nicolò Tamberi z Univerzity v Sussexu.

Výběr článků

Načítám